Ostatnie lata stawiają wiele wyzwań dla przedsiębiorców. W 2020 r. wybuch pandemii COVID-19 i liczne obostrzenia z nią związane, przerwane łańcuchy dostawa, rosnąca inflacja wpływająca na wzrost cen a także niekorzystne regulacje prawne, doprowadziły u wielu przedsiębiorców do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej. Dla wielu przedsiębiorców ratunkiem w tej sytuacji okazała się restrukturyzacja firmy.
Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Różnorodność postępowań ma zapewnić możliwość wyboru formy restrukturyzacji dostosowanej do potrzeb konkretnego dłużnika.
Postępowanie o zatwierdzenie układu - postępowanie przeznaczone dla przedsiębiorców, których suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności ogółem. W tym postępowaniu dłużnik sprawuje samodzielny i nieograniczony zarząd majątkiem.
Przyspieszone postępowanie układowe - postępowanie przeznaczone dla przedsiębiorców, których suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności ogółem. W tym postępowaniu dłużnik sprawuje samodzielny zarząd majątkiem w zakresie zarządu zwykłego, a na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebuje zgody nadzorcy pod rygorem nieważności.
Postępowanie układowe – dla tego rodzaju postępowania nie ma ograniczenia co do wysokości wierzytelności spornych. Dłużnikowi zostaje pozostawiony zarząd zwykłym, natomiast w zakresie czynności przekraczających zakres zarządu zwykłego, wymagana jest zgoda nadzorcy. W przypadku braku zgody, dokonana czynność jest nieważna.
Postępowanie sanacyjne – dla otwarcia postępowania nie są stawiane ograniczenia związane z sumą wierzytelności spornych. W sanacji, dłużnikowi zostaje odebrany zarząd nad majątkiem oraz wyznacza się zarządcę.
Postępowanie o zatwierdzenie układu zostaje otwarte po podpisaniu umowy o restrukturyzację z nadzorcą układu i obwieszczeniu o dniu układowym przez nadzorcę. Natomiast pozostałe postępowania zostają otwarte dopiero po wydaniu postanowienia przez sąd o otwarciu danego postępowania.
Kto prowadzi postępowanie restrukturyzacyjne?
Nadzorca układu – zostaje wybrany przez dłużnika dla postępowania o zatwierdzenie układu.
Nadzorca sądowy – jest wyznaczany przez sąd w przyspieszonym postępowaniu układowym oraz postępowaniu układowym.
Zarządca – zostaje ustanowiony w postępowaniu sanacyjnym.
Zarówno nadzorcą jak i zarządcą może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i licencję doradcy restrukturyzacyjnego a także spółka handlowa, której wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem albo członkowie zarządu reprezentujący spółkę posiadają taką licencję.
Sędzia-komisarz kieruje tokiem postępowania restrukturyzacyjnego, sprawuje nadzór nad czynnościami nadzorcy sądowego i zarządcy, oznacza czynności, których wykonywanie przez nadzorcę sądowego albo zarządcę jest niedopuszczalne bez jego zezwolenia lub bez zezwolenia rady wierzycieli, jak również zwraca uwagę na popełnione przez nich uchybienia.
Sąd - sąd rejonowy, wydział gospodarczy - właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. Sąd w postępowaniu o zatwierdzenie układu bierze udział dopiero na końcowym etapie postępowania - rozpoznaje wniosek o zatwierdzenie układu. W pozostałych postępowaniach sąd uczestniczy już w początkowej fazie restrukturyzacji – tzn. rozpoznaje wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Q&A
Kto przeprowadza restrukturyzację?
W zależności od wybranego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego wyróżnia się dwa typy organów postępowania restrukturyzacyjnego. Nadzorca układu jest wybierany samodzielnie przez dłużnika celem przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie układu. Natomiast nadzorca sądowy oraz zarządca są ustanawiani przez sąd, odpowiednio dla przeprowadzenia przyspieszonego postępowania układowego i postępowania układowego (nadzorca) oraz sanacji (zarządca).
Na wniosek dłużnika, do którego dołączono pisemną zgodę wierzyciela lub wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności, w postanowieniu o otwarciu postępowania, sąd może wyznaczyć do pełnienia funkcji nadzorcy sądowego/zarządcy osobę wskazaną przez dłużnika (przy jednoczesnym spełnieniu przez nią wymogów ustawowych).
Kto może być zarządcą w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Zarządcą w postępowaniu restrukturyzacyjnym może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i licencję doradcy restrukturyzacyjnego a także spółka handlowa, której wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem albo członkowie zarządu reprezentujący spółkę posiadają taką licencję.
Kto reprezentuje dłużnika w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Organy pozasądowe występujące w postępowaniu restrukturyzacyjnym, tj. nadzorca układu, nadzorca sądowy oraz zarządca nie reprezentują dłużnika a jedynie działają na jego rzecz. Jeżeli dłużnik chce mieć swojego reprezentanta, powinna ustanowić pełnomocnika do spraw związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym (pełnomocnictwo szczególne).