background image

Prawo upadłościowe

Rada wierzycieli – o czym warto wiedzieć?

Magdalena Jabłońska

5.03.2024

5 min czytania

Rada wierzycieli – o czym warto wiedzieć?

Rada wierzycieli, będąca częścią struktury postępowania upadłościowego i procesów restrukturyzacyjnych (za wyjątkiem procedury zatwierdzenia układu), ma głównie za zadanie reprezentowanie interesów wierzycieli przed sędzią-komisarzem i sądem upadłościowym. Jej obecność nie jest obligatoryjna, gdyż postępowanie może się odbywać bez jej udziału, wtedy sędzia-komisarz samodzielnie pełni jej funkcję. Niemniej jednak konieczne jest jej powołanie, jeśli określona ustawowo liczba wierzycieli zgłosi taką potrzebę. Ustawodawca przewidział dodatkowo inne możliwości wystąpienia przesłanek do jej utworzenia.

Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław

Jakie są więc warunki utworzenia rady wierzycieli, jej funkcjonowania oraz jakie są zadania i uprawnienia?

Ustanowienie rady wierzycieli

W procedurze restrukturyzacyjnej i upadłościowej, wniosek o utworzenie rady wierzycieli może być składany przez minimum trzech wierzycieli, niezależnie od łącznej wartości ich roszczeń. W przypadku mniejszej liczby wierzycieli, żądanie utworzenia rady może być zrealizowane, o ile posiadają oni co najmniej 1/5 ogólnej sumy swoich wierzytelności. Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy wierzyciele mają taką możliwość, gdyż przepisy Prawa upadłościowego i Prawa restrukturyzacyjnego wyłączają pewne kategorie wierzycieli z tego uprawnienia. Ograniczenie to dotyczy  m.in. wierzycieli będącymi krewnymi Dłużnika. Dodatkowo, z wnioskiem o utworzenie rady wierzycieli może wystąpić sam Dłużnik/ Upadły (w zależności od tego czy postępowanie jest postępowaniem restrukturyzacyjnym czy upadłościowym).

Warto również zaznaczyć, że skuteczne złożenie wniosku ma bezpośredni wpływ na obowiązek sędziego-komisarza, który jest zobligowany do niezwłocznego działania, nie przekraczającego jednak siedmiu dni, w celu ustanowienia rady. Oznacza to, że procedura musi być inicjowana błyskawicznie, gwarantując szybką odpowiedź na zgłoszony wniosek w zakresie  utworzenia rady wierzycieli.

Główne zadania i uprawnienia rady wierzycieli

Rada wierzycieli służy pomocą syndykowi, sprawuje nadzór nad jego działaniami, analizuje stan funduszy masy upadłości, udziela zgody na czynności, które wymagają jej zatwierdzenia, a także wyraża opinię w innych kwestiach, jeśli taki wniosek zgłosi sędzia-komisarz lub syndyk. W wykonywaniu swoich obowiązków Rada kieruje się interesem ogólnej grupy wierzycieli.

Rada może także postulować od upadłego oraz syndyka wyjaśnień, a także przeglądać księgi i dokumenty związane z upadłością, przy zastrzeżeniu, że nie narusza to poufności przedsiębiorstwa.

Zezwolenia rady wierzycieli pod rygorem nieważności wymagają następujące czynności:

  1. dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa przez syndyka, jeżeli ma trwać dłużej niż trzy miesiące od dnia ogłoszenia upadłości;
  2. odstąpienie od sprzedaży przedsiębiorstwa jako całości;
  3. sprzedaż z wolnej ręki mienia wchodzącego w skład masy upadłości;
  4. zaciąganie pożyczek lub kredytów oraz obciążenie majątku upadłego ograniczonymi prawami rzeczowymi;
  5. uznanie, zrzeczenie się i zawarcie ugody co do roszczeń spornych oraz poddanie sporu rozstrzygnięciu sądu polubownego.

Jakie uprawnienia posiada rada wierzycieli w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji?

Członek lub członkowie wskazani w uchwale Rady wierzycieli mogą sprawować nadzór nad działaniami nadzorcy sądowego lub zarządcy.

Kto jest wierzycielem w postępowaniu upadłościowym?

Osoba uprawniona do zaspokojenia z masy upadłości, nawet jeśli jej roszczenie nie wymaga zgłoszenia, kwalifikuje się jako wierzyciel zgodnie z definicją w ustawie..

Czy syndyk zawiadamia wierzycieli?

Syndyk niezwłocznie notyfikuje o upadłości wierzycieli, których adresy są identyfikowalne w rejestrach upadłego. Dodatkowo, informuje komorników zaangażowanych w egzekucję wobec upadłego oraz małżonka upadłego.

Kto może być pełnomocnikiem wierzyciela w postępowaniu upadłościowym?

Wybór pełnomocnika zależy od preferencji wierzyciela oraz rodzaju sprawy. Ważne jest, aby pełnomocnik posiadał odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania określonych czynności w ramach postępowania upadłościowego.

Magdalena Jabłońska

Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48