background image

Upadłość Firm

Zamknięcie działalności gospodarczej w 2024 roku

Mateusz Jabłoński

14.04.2023

3 min czytania

Zamknięcie działalności gospodarczej w 2024 roku

Przedsiębiorcy w obliczu zmniejszonych przychodów, rosnących kosztów i innych problemów często rozważają zamknięcie działalności gospodarczej. W pewnym uproszczeniu, sam fakt wyrejestrowania podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, powinien być poprzedzony zakończeniem spraw przedsiębiorstwa – w tym zbyciu składników majątku, rozwiązaniu umów, dokończenia przyjętych zleceń i kontraktów, wyegzekwowaniu swoich wierzytelności i co najważniejsze – spłaty wszystkich zobowiązań likwidowanego przedsiębiorstwa.

Sprawdź również: kancelaria restrukturyzacyjna

Zamknięcie działalności gospodarczej - Jak tego uniknąć?

Nie zawsze zamknięcie działalności gospodarczej będzie jedynym dobrym rozwiązaniem. Decyzja powinna być poprzedzona wnikliwą analizą, czy przedsiębiorstwo – mimo chwilowych trudności, może się rozwijać i przynosić satysfakcjonujące dochody. Możliwe, że odpowiedzią na problemy firmy będzie jedno z czterech postępowań przewidzianych ustawą prawo restrukturyzacyjne, w szczególności gdy na drodze do likwidacji działalności staną niespłacone długi.

Kto ma zdolność restrukturyzacyjną?

Każde przedsiębiorstwo ma zdolność restrukturyzacyjną. Przepisy prawa restrukturyzacyjnego mają jednak zastosowanie do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek cywilnych i wspólników, spółek z o.o., prostych spółek akcyjnych i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczych. Ponadto, do spółek jawnych, partnerskich, wspólników spółek partnerskich, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Zdolność restrukturyzacyjną przedsiębiorstwo traci kiedy następuje zamknięcie działalności gospodarczej.

Czytaj również: restrukturyzacja sp. z o.o.

Jakie są cele restrukturyzacji?

Celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości i zamknięcia działalności gospodarczej, poprawa wyników firmy i dojście do porozumienia z wierzycielami. Środków restrukturyzacji może być wiele, w tym zmniejszenie kosztów działalności i zwiększenie wydajności, pozyskanie nowych klientów, dywersyfikacja i maksymalizacja przychodów przedsiębiorstwa, czy też układ z wierzycielami.

Zamknięcie działalności gospodarczej - Kiedy tego nie robić?

Jak już wskazano, zdolność restrukturyzacyjna przysługuje przedsiębiorcy. Tym samym traci on tę zdolność z chwilą zamknięcia działalności gospodarczej. Jest zatem możliwe, że mimo zamknięcia działalności gospodarczej, były przedsiębiorca będący osobą fizyczną pozostanie z długami prowadzonej i zamknięte działalności. Wówczas, o ile dłużnik nie posiada majątku za pokrycie całości zobowiązań, pozostanie mu ogłoszenie upadłości – o ile będzie mógł pokryć koszty tego postępowania – w tym wynagrodzenia syndyka.  

Mateusz Jabłoński

Prezes Zarządu, adwokat, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Upadłość Firm

15 min czytania

Wyłączenie z masy upadłości - czym jest i jak złożyć wniosek?

W postępowaniu upadłościowym co do zasady wszystkie składniki majątku należące do dłużnika podlegają sprzedaży celem zaspokojenia wierzycieli. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, dlatego w prawie restrukturyzacyjnym funkcjonuje termin wyłączenie z masy upadłości. Na jakiej podstawie zostaje przeprowadzone i których składników majątku dotyczy?

Czytaj więcej

Upadłość Firm

6 min czytania
Czytaj więcej

Upadłość Firm

5 min czytania
Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48