background image

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja spółki z o.o.

Mateusz Jabłoński

14.04.2023

4 min czytania

Restrukturyzacja spółki z o.o.

Spółka w restrukturyzacji. Czym jest restrukturyzacja spółki?

Restrukturyzacja spółki z o.o. to proces, który się opłaca. Celem restrukturyzacji jest uzdrowienia przedsiębiorstwa, chociażby przez zmniejszenie kosztów, zwiększenie wydajności, pozyskanie klientów i maksymalizację przychodów. Niekiedy do odzyskania płynności finansowej firmy i uniknięcia upadłości potrzeba naprawdę niewiele.

Jak każde przedsiębiorstwo, tak równie spółka z o.o. ma zdolność restrukturyzacyjną. Spółka w restrukturyzacji może skorzystać z jednego z czterech postępowań przewidzianych przez prawo restrukturyzacyjne (czytaj również: rodzaje restrukturyzacji).

Restrukturyzacja spółki - Kto reprezentuje spółkę w restrukturyzacji?

Celem restrukturyzacji spółki jest uzdrowienie firmy i uniknięcie upadłości. Przystąpienie do restrukturyzacji w odpowiedniej chwili może uratować przedsiębiorstwo, ale również uchronić zarząd przed osobistą odpowiedzialnością za zobowiązania spółki z o.o. W związku z tym spółka w restrukturyzacji to kluczowy krok w uniknięciu problemów z działalnością firmy.

Nasze usługi restrukturyzacyjne są dostosowane do różnych typów firm, w tym specyficznych branż. Jeśli zarządzasz firmą budowlaną i szukasz dedykowanej pomocy, zobacz naszą ofertę restrukturyzacji firmy budowlanej.

W czasie restrukturyzacji organy spółki co do zasady zachowują swoje uprawnienia w zakresie zwykłego zarządu spółką. Spółka w restrukturyzacji nie oznacza, że zarząd nie może prowadzić spraw i reprezentować spółki, ponieważ może się to odbywać. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. W postępowaniu sanacyjnym zarząd masą sanacyjną zostaje oddany zarządcy. Nie stoi to jednak na przeszkodzie by za zgodą rady wierzycieli i sądu zarząd, w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu został powierzony spółce. W spółce wymagana jest pełna księgowość, co jest dodatkowym kosztem i obowiązkiem.

Spółka w restrukturyzacji. Jak odzyskać pieniądze? 

Spółka w restrukturyzacji ma główny cel pośredni, którym jest układ z wierzycielami, gwarantujący pełniejszą spłatę wierzycieli i zachowanie przedsiębiorstwa. Mimo że wierzyciele nadal mogą dochodzić swoich pieniędzy na drodze sądowej, to jednak w czasie trwania restrukturyzacji nie mogą prowadzić egzekucji przeciwko spółce. Lepszym zatem rozwiązaniem, wydaje się skorzystanie ze środków, jakie daje prawo restrukturyzacyjne i udział w tym postępowaniu. Restrukturyzacja spółki z o.o. nie jest zatem przeszkodą, a środkiem do pogodzenia interesów firmy poszukującej pomocy i jej wierzycieli.

Sprawdź również: kancelaria restrukturyzacyjna

Spółka w restrukturyzacji - Q&A

Czy spółka w restrukturyzacji może pozywać?

Tak. Postępowanie restrukturyzacyjne nie oznacza, że firma nie może dochodzić swoich praw. Spółka w restrukturyzacji zachowuje swoją legitymację – może pozywać i być pozywana. 

Spółka w restrukturyzacji - Jak odzyskać pieniądze od firmy?

Najgorszy układ jest lepszy niż brak układu. Restrukturyzacja firmy i podjęte środki restrukturyzacyjne gwarantują dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zrestrukturyzowane przedsiębiorstwo gwarantuje odzyskanie pieniędzy przez wierzycieli.

Jak długo może trwać restrukturyzacja?

Spółka w restrukturyzacji może być od 4 do nawet 24 miesięcy, co jednak nie wyklucza dłuższego okresu postępowania restrukturyzacyjnego. 

Czy restrukturyzacja wstrzymuje egzekucję?

Tak. Od chwili wszczęcia postępowania zawieszeniu ulegają wszystkie toczące się egzekucje. Spółka w restrukturyzacji dodatkowo zakazuje wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych z majątku przedsiębiorstwa.

Mateusz Jabłoński

Prezes Zarządu, adwokat, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Restrukturyzacja

11 min czytania

Zablokowane konto przez komornika - jak je odblokować i wypłacić pieniądze?

Egzekucja komornicza to ostatni etap procedury windykacyjnej, której celem jest ściągnięcie należnych sum pieniężnych celem zaspokojenia wierzycieli. Komornik ma prawo zająć różne składniki majątku, w tym ruchomości i nieruchomości, ale te zwykle trudniej upłynnić. Zdecydowanie mniej czasochłonne jest zablokowanie konta bankowego i prowadzenie egzekucji z pozostałych na nim środków. Co natomiast może zrobić przedsiębiorca, którego rachunek został zablokowany? Kiedy komornik odblokuje konto? Jakie ma szanse na to, by ponownie uzyskać dostęp do pieniędzy?

Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48