Spis treści
Przyspieszane postępowanie układowe (art. 227 i n. Prawo restrukturyzacyjne) jest jednym z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, które ma za zadanie ochronić dłużnika przed ogłoszeniem upadłości. Przyspieszone postępowanie układowe a postępowanie układowe różni suma wierzytelności spornych, która może wystąpić w danym postępowaniu; dla pierwszego z postępowań – suma wierzytelności spornych nie może przekroczyć 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem, natomiast w postępowaniu układowym wymóg taki nie został postawiony.
Sprawdź również: kancelaria restrukturyzacyjna
Etapy przyspieszonego postępowania układowego
Złożenie wniosku o otwarcie postępowania
Przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne rozpoczyna się od złożenia przez dłużnika (lub pełnomocnika działającego w imieniu dłużnika) do sądu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. We wniosku powinny zostać przedstawione informacje m.in. z propozycjami układowymi, wstępnym planem restrukturyzacyjnym, wykazem wierzytelności, czy wykazem majątku. Opłata od wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wynosi 1 000 zł.
Otwarcie przyspieszonego postępowania układowego
Uwzględniając wniosek, sąd wydaje postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego i wyznacza nadzorcę sodowego. Po powołaniu nadzorcy sądowego dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (np. sprzedaż składnika należącego do majątku dłużnika) wymagana jest zgoda nadzorcy sądowego - bez wymaganej zgody czynność jest nieważna.
Przyspieszone postępowanie układowe a postępowania sądowe
Otwarcie przyspieszonego postępowania układowego nie wyłącza możliwości wszczęcia przez wierzyciela postępowań sądowych, administracyjnych, sądowoadministracyjnych w celu dochodzenia wierzytelności podlegających umieszczeniu w spisie wierzytelności. W sprawach sądowych uznanie roszczenia, zrzeczenie się roszczenia, zawarcie ugody lub przyznanie okoliczności istotnych dla sprawy przez dłużnika bez zgody nadzorcy sądowego nie wywiera skutków prawnych.
Przyspieszone postępowanie układowe a postępowanie egzekucyjne
Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem, wszczęte przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Jeżeli jest to konieczne dla dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa, Sędzia-komisarz może uchylić zajęcie dokonane przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem.
Przyspieszone postępowanie układowego – dokumentacja w toku postępowania
Nadzorca sądowy sporządza plan restrukturyzacyjny, uwzględniający propozycje przedstawione przez dłużnika, przygotowuje spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych. Spis wierzytelności sporządza się na dzień wydania przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania. W przyspieszonym postępowaniu układowym zgłoszenie wierzytelności, w odróżnieniu do postępowania upadłościowego, nie funkcjonuje. To nadzorca sądowy, na podstawie ksiąg rachunkowych dłużnika oraz przekazanych przez niego informacji, ustala krąg wierzycieli. Jeżeli po złożeniu spisu wierzytelności zostanie ujawniona wierzytelność, która nie została umieszczona w spisie, nadzorca uzupełnienia spis wierzytelności.
Przyspieszone postępowanie układowe - głosowanie nad układem
Sędzia-komisarz wyznacza termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem. Uchwała zgromadzenia wierzycieli o przyjęciu układu zapada, jeżeli wypowie się za nią większość głosujących wierzycieli, którzy oddali ważny głos, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności. Takie same wymagania co do ilości głosujących oraz sumy wierzytelności są stawiane w sytuacji, gdy propozycje układowe zakładały grupy wierzycieli. Jeżeli układ został przyjęty, sędzia-komisarz wydaje postanowienie o zatwierdzeniu układu, a dłużnik zaczyna wykonywać plan restrukturyzacyjny i dokonywać spłat wierzycieli zgodnie z ustalonym harmonogramem. Po wykonaniu planu restrukturyzacyjnego, zostaje wydane postanowienie o wykonaniu układu.
Umorzenie przyspieszonego postępowania układowego
Sąd umarza przyspieszone postępowanie układowe w przypadku stwierdzenia, że suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności, a także może je umorzyć w sytuacji, kiedy postępowanie restrukturyzacyjne zmierzałoby do pokrzywdzenia wierzycieli, czy też z okoliczności sprawy wynika, że układ nie zostanie wykonany.
Q&A
Na czym polega postępowanie układowe?
Postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Postępowanie układowe może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Ile trwa postępowanie układowe?
Wniosek o otwarcie postępowania układowego rozpoznaje się w terminie dwóch 2 tygodni od dnia złożenia wniosku (termin instrukcyjny – w praktyce do kilku miesięcy). Samo postępowanie układowe (po jego otwarciu) może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
Co to jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?
Do uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych możemy zaliczyć postępowanie o zatwierdzenie układu i uproszczone postępowanie układowe. Oba postępowania mogą być wszczęte, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Uproszczenie tych postępowań polega na powierzeniu przygotowania pewnej części dokumentacji samemu dłużnikowi, co przyczynia się do skrócenia czasu postępowania restrukturyzacyjnego.
Kto głosuje nad układem?
Uprawnieni do głosowania są wierzyciele umieszczeni w spisie wierzytelności. Faktyczne oddanie głosu często ma miejsce za pośrednictwem pełnomocnika, który powinien legitymować się odpowiednim pełnomocnictwem do głosowania nad układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Michał Woźniak
Aplikant adwokacki, Menedżer Zespołu ds. Restrukturyzacji i Upadłości