Restrukturyzacja, czy sanacja?
Postępowanie sanacyjne – sanacja, to postępowanie restrukturyzacyjne przewidziane przez prawo restrukturyzacyjne. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sanatio oznaczającego uzdrowienie (postępowanie sanacyjne - Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Sanacja_przedsi%C4%99biorstwa).
Jak każde postępowanie restrukturyzacyjne ma służyć uniknięciu upadłości. Jest skierowana do firm o największych problemach z wypłacalnością.
Sprawdź również: kancelaria restrukturyzacyjna
Postępowanie sanacyjne. Co oznacza dla dłużnika i wierzyciela?
W odróżnieniu od pozostałych postępowań charakteryzuje się daleko idącą ingerencją w zdolności dłużnika do zarządzania własnym przedsiębiorstwem. Otwarcie postępowania powoduje wygaśnięcie pełnomocnictw i prokur. Zarząd masą sanacyjną zostaje oddany zarządcy, któremu dłużnik wydaje majątek i dokumentację dotyczącą przedsiębiorstwa. Jest to zasada, od której są jednak wyjątki. Za zgodą rady wierzycieli i sądu zarząd, w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu może zostać powierzony dłużnikowi.
Pomimo powyższych ograniczeń, postępowanie restrukturyzacyjne - sanacja szeroko zabezpiecza majątek dłużnika. Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego zawieszeniu ulegają egzekucje wszczęte i prowadzone do majątku dłużnika. Jednocześnie nie można wszcząć nowych egzekucji. Co ważne, Sędzia – komisarz, na wniosek dłużnika lub zarządcy może uchylić zajęcia egzekucyjne dokonane przed otwarciem sanacji. Pozwala to uwolnić od obciążeń środki finansowe dłużnika, jak również uwolnić środki już zajęte, a jeszcze niewydane wierzycielom.
Postępowanie sanacyjne to również wyspecjalizowane narzędzia i środki restrukturyzacyjne z których może korzystać ustanowiony zarządca, w szczególności:
- możliwość jednostronnego odstąpienia od umów wzajemnych,
- objęcie postępowaniem również wierzycieli zabezpieczonych na majątku dłużnika,
- uznanie czynności dłużnika za bezskuteczną w stosunku do masy sanacyjnej.
Postępowanie sanacyjne, a pracownicy?
Otwarcie postępowania sanacyjnego wpływa na stosunki pracy. Postępowanie sanacyjne wywołuje takie same skutki jak upadłości. Zarządca uzyskuje uprawnienie do mniej sformalizowanego i uproszczonego rozwiązania umów o pracę – również pracownikom podlegającym dodatkowej ochronie.
Q&A
Co to jest restrukturyzacja sanacyjna?
Postępowanie sanacyjne to jedno z czterech odmian postępowań restrukturyzacyjnych. W uproszczeniu, charakteryzuje się najpełniejszą ochroną dłużnika przed egzekucją i utratą pełnego zarządu przedsiębiorstwem i majątkiem.
Co daje restrukturyzacja?
Restrukturyzacja daje szansę na wyjście z trudnej sytuacji w jakiej znalazło się przedsiębiorstwo. Tworzy przestrzeń do rozmów z wierzycielami i działań poprawiających kondycję firmy.
Co prowadzi do sanacji?
Celem restrukturyzacji jest uzdrowienie przedsiębiorstwa. Środkami sanacji może być wiele, w tym zmniejszenie kosztów, zwiększenie wydajności, pozyskanie klientów, maksymalizacja przychodów, czy też układ z wierzycielami.
Ile powinno trwać postępowanie sanacyjne?
Postępowanie sanacyjne nie jest ograniczone czasowo. Może trwać kilka miesięcy, rok, a nawet 3 lat. Najważniejszy jest cel jakim powinno być uzdrowienie przedsiębiorstwa.
Michał Woźniak
Aplikant adwokacki, Menedżer Zespołu ds. Restrukturyzacji i Upadłości