background image

Restrukturyzacja

10 najczęściej zadawanych pytań na temat restrukturyzacji

Magdalena Jabłońska

16.03.2023

4 min czytania

10 najczęściej zadawanych pytań na temat restrukturyzacji

1. Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?

Postępowanie restrukturyzacyjne to szczególny tryb postępowania sądowego, w ramach którego dochodzi do całościowego uregulowania stosunku przedsiębiorcy lub rolnika z wierzycielami w ramach zawartego układu. Restrukturyzacja co do zasady dotyczy wszystkich zobowiązań.

2. O ile mogę zmniejszyć moje zadłużenie?

W ramach postępowania restrukturyzacyjnego może istotnie dojść do znacznej redukcji zadłużenia. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie przez co bez analizy konkretnego przypadku nie można podać konkretnych wartości. Niemniej praktyka wskazuje, że wysokość umorzenia mieści się w przedziale między 10 a nawet 40% całościowego zadłużenia.

3. Czy restrukturyzacja powstrzyma komornika?

Z chwilą otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego postępowania egzekucyjne zawieszane są z mocy prawa. Dokonywanie nowych czynności przez organ egzekucyjny po tej dacie jest niedopuszczalne. Nie oznacza to jednak odstąpienia od dotychczas dokonanych zajęć o czym więcej na naszym blogu.

4. Jaki koszt restrukturyzacji?

Koszt restrukturyzacji w olbrzymim uproszczeniu należy podzielić na koszty sądowe i wynagrodzenie nadzorcy lub zarządcy. Piszemy o tym na blogu. Można przyjąć, że rząd wielkości mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu a nawet ponad stu tysięcy złotych. Jednak każdorazowo należy rozpatrywać ten wydatek z perspektywy potencjalnych korzyści, jako inwestycję i najczęściej jedyną realną możliwość całościowego podejścia do wyprowadzenia przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego z problemów finansowych.

5. Jak długo trwa restrukturyzacja?

W zależności od trybu postępowania może ono trwać od 4 miesięcy do wielu lat. To zaś niezależnie od czasu realizowania zawartego układu.

6. Czy restrukturyzacja zamyka drogę do uzyskania finansowania w bankach?

Co do zasady nie. Warto jednak mieć na względzie, że zaciąganie zobowiązań przekracza zakres zwykłego zarządu przez co wymaga zgody nadzorcy lub zarządcy, a nawet wierzycieli. Uzyskiwane finansowanie powinno też być bezpośrednio związane z dalszym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.

7. Dlaczego banki i inni wierzyciele zgadzają się na restrukturyzację?

Restrukturyzacja stanowi narzędzie prawne, którego celem jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego zarówno dłużnika jak i wierzycieli. Musi być zatem opłacalna dla wszystkich stron. Prostym testem opłacalności dla wierzyciela jest przeprowadzenie symulacji zawarcia układu w zestawieniu z upadłością dłużnika lub przymusowym dochodzeniem świadczenia. Czy nie woleliby Państwo odzyskać w ratach 70% swojej należności niż inwestować pieniądze w proces sądowy i komornika z perspektywą odzyskania zera? Dla banków istotnym jest również konieczność wygenerowania rezerw kapitałowych na należności wymagalne, ale to temat na odrębny artykuł.

8. Jak szybko można wstrzymać egzekucję i komornika?

W zależności od trybu postępowania może to trwać od kilku dni (zawarcie umowy z nadzorcą układu oraz dokonanie przez niego obwieszczenia o otwarciu postępowania w KRZ po czynnościach wstępnych) lub do kilku tygodni lub miesięcy w zależności od sądu.

9. Kiedy powinno się skorzystać z restrukturyzacji?

Im prędzej tym lepiej. Już realna perspektywa utraty płynności finansowej w przyszłości powinna skłonić do konsultacji z doradcą restrukturyzacyjnym. Pamiętajmy też, że wraz z pogarszaniem się sytuacji przedsiębiorstwa możliwe do zastosowania tryby restrukturyzacji ograniczają się, a sam dłużnik zmierza w kierunku upadłości.

10. Jakie wierzytelności podlegają restrukturyzacji?

To temat na odrębny artykuł, którym się chętnie podzielimy. Wyróżniamy bowiem wierzytelności objęte układem z mocy prawa, wierzytelności, które dla objęcia układem wymagają zgody wierzyciela oraz wierzytelności, które do układu nigdy nie wchodzą. Zdecydowana większość należności zalicza się jednak do pierwszej albo drugiej grupy.

Magdalena Jabłońska

Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Restrukturyzacja

11 min czytania

Zablokowane konto przez komornika - jak je odblokować i wypłacić pieniądze?

Egzekucja komornicza to ostatni etap procedury windykacyjnej, której celem jest ściągnięcie należnych sum pieniężnych celem zaspokojenia wierzycieli. Komornik ma prawo zająć różne składniki majątku, w tym ruchomości i nieruchomości, ale te zwykle trudniej upłynnić. Zdecydowanie mniej czasochłonne jest zablokowanie konta bankowego i prowadzenie egzekucji z pozostałych na nim środków. Co natomiast może zrobić przedsiębiorca, którego rachunek został zablokowany? Kiedy komornik odblokuje konto? Jakie ma szanse na to, by ponownie uzyskać dostęp do pieniędzy?

Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48