Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w przypadku zagrożenia niewypłacalnością może skorzystać z jednej z czterech procedur przewidzianych ustawą prawo restrukturyzacyjne. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest zawarcie z Wierzycielami układu, który umożliwi przedsiębiorcy dalsze funkcjonowanie na rynku. Jest to rozwiązanie, które należy zastosować, jeżeli pozostałe środki podejmowane w trakcie prowadzenia przedsiębiorstwa nie są wystarczające, aby przywrócić mu płynność finansową.
Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław
Strategie restrukturyzacji małego biznesu
Jedną ze strategii podejmowanych w restrukturyzacji małego biznesu jest zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, która może polegać przykładowo na ograniczeniu takich kosztów jak najem czy też leasing. Podejmowane zmiany finansowe powinny dotyczyć nie tylko działań doraźnych, ale również przewidywać zmiany długodystansowe. Udana restrukturyzacja w firmie jednoosobowej skutkuje przywróceniem stabilności finansowej przedsiębiorstwu. Jeżeli sama optymalizacja działalności jednoosobowej firmy nie wystarczy, aby przywrócić płynność finansowa należy skorzystać z rozwiązań przewidzianych przez prawo restrukturyzacyjne. Ustawa przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych tj. postępowanie o zatwierdzenie układu, postępowanie sanacyjne, postępowanie układowe oraz przyspieszone postępowanie układowe. W ich ramach przedsiębiorca zawiera układ z wierzycielami w ramach, którego spłaca powstałe zobowiązania.
Rozwój i restrukturyzacja małego przedsiębiorstwa
Podjęte działania naprawcze w sytuacji małego przedsiębiorcza to nie tylko zmiany podejmowane w zakresie finansowym. Warto korzystać z możliwości rozszerzenia swoich kompetencji a co za tym idzie zwiększenia zakresu świadczonych usług. Rozwój świadczonych usług ma znaczące znaczenie w poprawie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Warto rozważyć w jaki sposób można poprawić konkurencyjność oraz atrakcyjność na rynku w celu zwiększenia dochodów.
Q&A
Jakie opcje restrukturyzacji są dostępne dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Osoba fizyczna prowadzącą jednoosobowa działalność gospodarcza może skorzystać z przewidzianych przez prawo restrukturyzacyjne postępowań restrukturyzacyjnych takich jak postępowanie o zatwierdzenie układu, postępowanie sanacyjne, postępowanie układowe oraz przyspieszone postępowanie układowe
Jakie są konsekwencje podatkowe restrukturyzacji jednoosobowej działalności?
Zawarcie układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie pociąga za sobą konsekwencji podatkowych dla restrukturyzowanego podmiotu. Wartość umorzonych zobowiązań z reguły stanowi przychód przedsiębiorstwa jednak nie dotyczy to zobowiązań umorzonych w ramach postępowania restrukturyzacyjnego, w związku z czym przedsiębiorca nie ponosi podatkowych kosztów restrukturyzacji.
Milena Wełna-Misiek
Radca prawny