background image

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja firm w Polsce - przepisy, zasady, trendy

Milena Wełna-Misiek

27.01.2024

3 min czytania

Restrukturyzacja firm w Polsce - przepisy, zasady, trendy

Restrukturyzacja firm w Polsce odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa ta przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu
  2. Postępowanie układowe
  3. Przyspieszone postępowanie układowe
  4. Postępowanie sanacyjne

Proces restrukturyzacji w polskim prawie ma na celu zapobieżenie ogłoszeniu upadłości przedsiębiorstwa jednocześnie umożliwiając mu dalsze funkcjonowanie. Dotyczy to wszystkich procedur restrukturyzacyjnych. Odbywa się to poprzez zawarcie z Wierzycielami układu tj. porozumienia dotyczącego spłaty zobowiązań. Przepisy dotyczące restrukturyzacji firm w Polsce przewidują pomiędzy poszczególnymi procedurami restrukturyzacyjnymi istotne różnice, więc wybór odpowiedniej procedury jest uzależniony od sytuacji danego przypadku, od którego zależy również przebieg postępowania.

Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław

Prawne aspekty restrukturyzacji

Postępowanie restrukturyzacyjne jest uregulowane przez prawo i niesie za sobą określone skutki prawne w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa. Wspólną cechą i skutkiem wszystkich procedur restrukturyzacyjnych jest ochrona majątku przedsiębiorcy przez postępowaniem egzekucyjnym. Dotyczy to nie tylko trwających postępowań, które w związku z otwarciem postępowania ulegają zawieszeniu, ale również zakazu wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych w trakcie trwania postępowania.

Restrukturyzacja firm Polska

W obliczu aktualnych zdarzeń takich jak pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie czy też panująca wysoka inflacja postępowanie restrukturyzacyjne, a w szczególności postępowanie o zatwierdzenie układu jest często wybieraną przez przedsiębiorców ścieżką przywrócenia płynności finansowej prowadzonym przedsiębiorstwom. W przypadku kłopotów finansowych warto rozważyć skorzystanie z możliwości oferowanych przez prawo restrukturyzacyjne. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego, który wskaże możliwe rozwiązania i pomoże ustalić odpowiedni plan działania aby przywrócić stabilność finansową przedsiębiorstwu znajdującemu się w kryzysie.

Q&A

Jakie są najważniejsze przepisy prawne i regulacje dotyczące restrukturyzacji firm w Polsce?

Najważniejszą regulacją prawną dotyczącą kwestii restrukturyzacji firm w Polsce jest ustawa z dnia 15 maja 2015 roku – Prawo restrukturyzacyjne. 

Milena Wełna-Misiek

Radca prawny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48