background image

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja firm w Polsce - przepisy, zasady, trendy

Milena Wełna-Misiek

27.01.2024

3 min czytania

Restrukturyzacja firm w Polsce - przepisy, zasady, trendy

Restrukturyzacja firm w Polsce odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa ta przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu
  2. Postępowanie układowe
  3. Przyspieszone postępowanie układowe
  4. Postępowanie sanacyjne

Proces restrukturyzacji w polskim prawie ma na celu zapobieżenie ogłoszeniu upadłości przedsiębiorstwa jednocześnie umożliwiając mu dalsze funkcjonowanie. Dotyczy to wszystkich procedur restrukturyzacyjnych. Odbywa się to poprzez zawarcie z Wierzycielami układu tj. porozumienia dotyczącego spłaty zobowiązań. Przepisy dotyczące restrukturyzacji firm w Polsce przewidują pomiędzy poszczególnymi procedurami restrukturyzacyjnymi istotne różnice, więc wybór odpowiedniej procedury jest uzależniony od sytuacji danego przypadku, od którego zależy również przebieg postępowania.

Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław

Prawne aspekty restrukturyzacji

Postępowanie restrukturyzacyjne jest uregulowane przez prawo i niesie za sobą określone skutki prawne w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa. Wspólną cechą i skutkiem wszystkich procedur restrukturyzacyjnych jest ochrona majątku przedsiębiorcy przez postępowaniem egzekucyjnym. Dotyczy to nie tylko trwających postępowań, które w związku z otwarciem postępowania ulegają zawieszeniu, ale również zakazu wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych w trakcie trwania postępowania.

Restrukturyzacja firm Polska

W obliczu aktualnych zdarzeń takich jak pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie czy też panująca wysoka inflacja postępowanie restrukturyzacyjne, a w szczególności postępowanie o zatwierdzenie układu jest często wybieraną przez przedsiębiorców ścieżką przywrócenia płynności finansowej prowadzonym przedsiębiorstwom. W przypadku kłopotów finansowych warto rozważyć skorzystanie z możliwości oferowanych przez prawo restrukturyzacyjne. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego, który wskaże możliwe rozwiązania i pomoże ustalić odpowiedni plan działania aby przywrócić stabilność finansową przedsiębiorstwu znajdującemu się w kryzysie.

Q&A

Jakie są najważniejsze przepisy prawne i regulacje dotyczące restrukturyzacji firm w Polsce?

Najważniejszą regulacją prawną dotyczącą kwestii restrukturyzacji firm w Polsce jest ustawa z dnia 15 maja 2015 roku – Prawo restrukturyzacyjne. 

Milena Wełna-Misiek

Radca prawny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Restrukturyzacja

11 min czytania

Zablokowane konto przez komornika - jak je odblokować i wypłacić pieniądze?

Egzekucja komornicza to ostatni etap procedury windykacyjnej, której celem jest ściągnięcie należnych sum pieniężnych celem zaspokojenia wierzycieli. Komornik ma prawo zająć różne składniki majątku, w tym ruchomości i nieruchomości, ale te zwykle trudniej upłynnić. Zdecydowanie mniej czasochłonne jest zablokowanie konta bankowego i prowadzenie egzekucji z pozostałych na nim środków. Co natomiast może zrobić przedsiębiorca, którego rachunek został zablokowany? Kiedy komornik odblokuje konto? Jakie ma szanse na to, by ponownie uzyskać dostęp do pieniędzy?

Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48