Finansowanie działalności gospodarczej stanowi istotny jej element, z tej też przyczyny zdecydowana większość przedsiębiorców dobrze zna podstawowe zasady działania Biura Informacji Kredytowych. Pozytywny raport z tego zbioru danych stanowi podstawę do uzyskania kredytu, nic więc dziwnego w tym, że prowadząc biznes staramy się spłacać wszystkie zobowiązania w terminie. Niekiedy jednak spłata zgodnie z warunkami umownymi staje się niemożliwa - ślady po potencjalnych opóźnieniach pozostaną w BIK przez wiele lat. To z tej okoliczności powstały oferty firm zajmujących się “czyszczeniem historii w BIK”. Działania te jednak w zdecydowanej większości skazane są na porażkę.
Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław
Przypomnijmy, że Biuro Informacji Kredytowej oraz sposób jego funkcjonowania określone zostały w prawie bankowym. BIK stanowi zbiór danych, ich ujawnienie w nim nie zależy w żadnej mierze od woli osób zarządzających systemem. BIK jest jedynie administratorem danych, które aktualizuje przynajmniej raz w tygodniu.
Czyszczenie BIK dla przedsiębiorców - kiedy jest możliwe?
Przewidziane są tylko 3 sytuacje, kiedy można złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK:
- Kiedy chcemy odwołać zgodę na przetwarzanie informacji o kredycie już spłaconym (uwaga: w tym przypadku nie mogły występować żadne opóźnienia w spłacie!).
- Upłynął okres 5 lat od spłaty kredytu, na którym wystąpiły opóźnienia,
- Odnotowano nieprawdziwe lub nieaktualne dane kredytowe, które wymagają zmiany.
Sam wniosek o korektę lub usunięcie danych składany jest na piśmie z uzasadnieniem w instytucji finansowej, której te dane dotyczą.
Jak widać, działaniem na korzyść przedsiębiorcy jest potencjalny monitoring swojego raportu BIK, aby w razie konieczności sprostować nieprawdziwe dane lub wnieść o wykreślenie spłaconych już zobowiązań, na których występowały opóźnienia. Tylko takie działania bowiem mogą realnie przynieść korzyść dla działalności gospodarczej. Wątpliwym jest jednak, aby przedsiębiorca potrzebował pomocy w tym zakresie.
Mateusz Jabłoński
Prezes Zarządu, adwokat, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny