background image

Upadłość konsumencka

Jak sprawdzić upadłość osoby fizycznej?

Magdalena Jabłońska

28.10.2023

4 min czytania

Jak sprawdzić upadłość osoby fizycznej?

Upadłość może zostać ogłoszona w sytuacji, w której dłużnik stał się niewypłacalny. Niewypłacalność oznacza stan, w którym to dłużnik utracił zdolność wykonywania ciążących na nim  wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Czym jest upadłość konsumencka oraz jak sprawdzić upadłość osoby fizycznej?

Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka skierowana jest do osób fizycznych, a więc osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Regulacje prawne pozwalają na objęcie upadłością konsumencką długów wynikających z przedsiębiorstwa, pod warunkiem uprzedniego wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru. Dopuszczalna jest zatem upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, jednakże niezbędnym jest spełnienie dodatkowych warunków.

Upadłość konsumencka ma za cel rozwiązanie problemów finansowych, z którymi zmaga się dłużnik poprzez spłatę powstałych zobowiązań z kwot uzyskanych ze sprzedaży majątku, a w pozostałym zakresie rozłożenie zadłużenia, na dogodne dla dłużnika raty. W pozostałej części zadłużenie może zostać umorzone.

Krajowy Rejestr Zadłużonych- a więc system stanowiący centralny rejestr upadłości

Wszelkie procedury obsługiwane a podstawie przepisów Prawa upadłościowego oraz prawa restrukturyzacyjnego  prowadzone są w  dedykowanym tym spawom systemie informatycznym, tj. Krajowym Rejestrze Zadłużonych, w skrócie KRZ (potocznie nazywanym jako  krajowy rejestr upadłości, centralny rejestr upadłości albo centralny rejestr .upadłości konsumenckiej.

Jakie informacje można odnaleźć w systemie KRZ?

Przede wszystkim Krajowy Rejestr Zadłużonych zawiera informacje publiczne obejmujące swym zakresem informacje o:

- osobach oraz podmiotach, wobec których obecnie prowadzone są bądź były prowadzone uprzednio postępowania z zakresu restrukturyzacji, upadłości oraz orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej;

- osobach oraz podmiotach, wobec których prowadzone było  postępowanie egzekucyjne, które zostało umorzone ze względu na jego bezskuteczność;

- osobach oraz podmiotach, wobec których obecnie toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych;

- osobach oraz podmiotach, wobec których obecnie toczy się egzekucja należności wypłaconych z budżetu państwa, których podstawą jest bezskuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych;

- składnikach masy upadłościowej;

- doradcach restrukturyzacyjnych.

Gdzie znaleźć powyższe informacje? Jak odnaleźć Krajowy Rejestr Zadłużonych.  Wystarczającym będzie wyszukanie haseł: „Krajowy Rejestr Zadłużonych” bądź „rejestr upadłości gov”, które umożliwią wyszukanie Portalu Rejestrów Sądowych, który umożliwi odnalezienie wszelkich potrzebnych informacji w zakresie postępowań upadłościowych (jak również innych, m.in. z zakresu restrukturyzacji).

Ponadto dobre źródło informacji stanowi Monitor Sądowy i Gospodarczy – upadłość osoby fizycznej  jest w nim bowiem obwieszczana.

Q & A

Jak sprawdzić upadłość dłużnika?

Informacje o upadłości obecnie publikowane sa w Monitorze Sądowym  i Gospodarczym, a także Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Jak sprawdzić upadłość w Monitorze?

Najprostszymi sposobem jest skorzystanie z Wyszukiwarki Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dostępnej pod adresem strony internetowej: https://wyszukiwarka-msig.ms.gov.pl/. Aby wyszukać dane dot. upadłości wystarczy wpisać dane identyfikacyjne podmiotu, którego upadłość dotyczy.

Jak sprawdzić na jakim etapie jest upadłość?

Po złożeniu wniosku o upadłość jedyną możliwością kontroli postępów w zakresie rozpatrzenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest podjęcie przez składającego kontaktu z sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku.

Jak sprawdzić czy firma złożyła wniosek o upadłość?

Najlepszym sposobem na weryfikację tego czy firma złożyła wniosek o upadłość jest sprawdzenie podmiotu w systemie  informatycznym jakim jest Krajowy Rejestr Zadłużonych. 

 

Magdalena Jabłońska

Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Upadłość konsumencka

13 min czytania

Przedsądowe wezwanie do zapłaty - czym jest, jak je napisać oraz jak należy postępować po jego otrzymaniu?

Problemy z egzekwowaniem należności to codzienność wielu polskich firm. Jeśli windykacja miękka w postaci telefonicznego lub mailowego upomnienia nie przynosi oczekiwanych korzyści, warto wystosować przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jest ono elementem windykacji polubownej, który poprzedza wejście na drogę sądową.

Czytaj więcej

Upadłość konsumencka

13 min czytania

Jakie są koszty upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka to sposób na uwolnienie się od długów. Przesłanką jej ogłoszenia jest niewypłacalność, czyli brak zdolności regulowania zobowiązań w okresie co najmniej 3 miesięcy. Procedura ta wiąże się jednak z pewnymi kosztami, które ponosi upadły. Ile kosztuje upadłość konsumencka?

Czytaj więcej

Upadłość konsumencka

5 min czytania
Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48