Upadłość może zostać ogłoszona w sytuacji, w której dłużnik stał się niewypłacalny. Niewypłacalność oznacza stan, w którym to dłużnik utracił zdolność wykonywania ciążących na nim wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Czym jest upadłość konsumencka oraz jak sprawdzić upadłość osoby fizycznej?
Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka skierowana jest do osób fizycznych, a więc osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Regulacje prawne pozwalają na objęcie upadłością konsumencką długów wynikających z przedsiębiorstwa, pod warunkiem uprzedniego wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru. Dopuszczalna jest zatem upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, jednakże niezbędnym jest spełnienie dodatkowych warunków.
Upadłość konsumencka ma za cel rozwiązanie problemów finansowych, z którymi zmaga się dłużnik poprzez spłatę powstałych zobowiązań z kwot uzyskanych ze sprzedaży majątku, a w pozostałym zakresie rozłożenie zadłużenia, na dogodne dla dłużnika raty. W pozostałej części zadłużenie może zostać umorzone.
Krajowy Rejestr Zadłużonych- a więc system stanowiący centralny rejestr upadłości
Wszelkie procedury obsługiwane a podstawie przepisów Prawa upadłościowego oraz prawa restrukturyzacyjnego prowadzone są w dedykowanym tym spawom systemie informatycznym, tj. Krajowym Rejestrze Zadłużonych, w skrócie KRZ (potocznie nazywanym jako krajowy rejestr upadłości, centralny rejestr upadłości albo centralny rejestr .upadłości konsumenckiej.
Jakie informacje można odnaleźć w systemie KRZ?
Przede wszystkim Krajowy Rejestr Zadłużonych zawiera informacje publiczne obejmujące swym zakresem informacje o:
- osobach oraz podmiotach, wobec których obecnie prowadzone są bądź były prowadzone uprzednio postępowania z zakresu restrukturyzacji, upadłości oraz orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej;
- osobach oraz podmiotach, wobec których prowadzone było postępowanie egzekucyjne, które zostało umorzone ze względu na jego bezskuteczność;
- osobach oraz podmiotach, wobec których obecnie toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych;
- osobach oraz podmiotach, wobec których obecnie toczy się egzekucja należności wypłaconych z budżetu państwa, których podstawą jest bezskuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych;
- składnikach masy upadłościowej;
- doradcach restrukturyzacyjnych.
Gdzie znaleźć powyższe informacje? Jak odnaleźć Krajowy Rejestr Zadłużonych. Wystarczającym będzie wyszukanie haseł: „Krajowy Rejestr Zadłużonych” bądź „rejestr upadłości gov”, które umożliwią wyszukanie Portalu Rejestrów Sądowych, który umożliwi odnalezienie wszelkich potrzebnych informacji w zakresie postępowań upadłościowych (jak również innych, m.in. z zakresu restrukturyzacji).
Ponadto dobre źródło informacji stanowi Monitor Sądowy i Gospodarczy – upadłość osoby fizycznej jest w nim bowiem obwieszczana.
Q & A
Jak sprawdzić upadłość dłużnika?
Informacje o upadłości obecnie publikowane sa w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Jak sprawdzić upadłość w Monitorze?
Najprostszymi sposobem jest skorzystanie z Wyszukiwarki Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dostępnej pod adresem strony internetowej: https://wyszukiwarka-msig.ms.gov.pl/. Aby wyszukać dane dot. upadłości wystarczy wpisać dane identyfikacyjne podmiotu, którego upadłość dotyczy.
Jak sprawdzić na jakim etapie jest upadłość?
Po złożeniu wniosku o upadłość jedyną możliwością kontroli postępów w zakresie rozpatrzenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest podjęcie przez składającego kontaktu z sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku.
Jak sprawdzić czy firma złożyła wniosek o upadłość?
Najlepszym sposobem na weryfikację tego czy firma złożyła wniosek o upadłość jest sprawdzenie podmiotu w systemie informatycznym jakim jest Krajowy Rejestr Zadłużonych.
Magdalena Jabłońska
Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny