Najnowsze informacje o Getin Banku ograniczają się do w zasadzie do faktu ogłoszenia upadłości i wyznaczenia osoby syndyka. Nie powinno budzić zdziwienia, że upadłość banku z tak bogatym portfelem kredytów w walucie CHF wzbudza tak dużo emocji i tak dużo pytań.
Upadłość Getin Noble Bank - frankowicze
Dotychczasowe orzecznictwo TSUE rozpędziło wątpliwości dotyczące sytuacji pozwów frankowych. Dlatego tysiące osób, których sprawy zawisły przed sądem, zadają sobie pytanie co teraz, co z pieniędzmi?
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że sama upadłość nie znosi obowiązku płatności rat kredytowych, a samo prowadzenie postępowań sądowych - szczególnie poprzez realizację postanowień o zabezpieczeniu - pozostawało utrudnione już od momentu rozpoczęcia zarządu nad GNB przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w ramach restrukturyzacji przymusowej.
Co nowego w sprawie Frankowiczów?
Zgłaszanie wierzytelności przez system KRZ wraz z oświadczeniami o potrąceniu stanie się w najbliższych tygodniach kanonem w przestrzeni frankowej. Więcej o samym zgłoszeniu i potrąceniu piszemy tutaj. W tym miejscu zakładam, że kredytobiorca nie wyraża woli dobrowolnego dalszego spełniania świadczenia i chciałby podjąć aktywność celem zmniejszenia lub zniesienia swojej części zobowiązania kredytowego. Przypominamy więc, że zgłoszenie wierzytelności możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem systemu KRZ. Dokonując zgłoszenia wierzytelności wybieramy formularz 30048 - Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym (Upadłość przedsiębiorcy / Pisma w postępowaniu po ogłoszeniu upadłości / Pisma związane z listą wierzytelności). Sygnatura postępowania to: WA1M/GUp/44/2023. O tym czy syndyk uznał naszą wierzytelność dowiemy się z listy wierzytelności, warto więc regularnie weryfikować KRZ.
Dopiero zgłoszenie wierzytelności wykonane wraz z oświadczeniem o potrąceniu daje nam potencjalną możliwość niepłacenia rat kredytowych. Należy bowiem uznać, że uzyskanie jakiegoś świadczenia ze strony Banku pozostaje wątpliwe. Stan zobowiązań znacznie przekracza majątek GNB.
Co dalej z Velobankiem?
Upadłość GNB w żadnej mierze nie wpływa na ten podmiot. W ostatnim czasie Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął proces sprzedaży ValoBanku, stu procent akcji. Tym samym “dobre” aktywa uprzednio wyłączone z GNB w ramach przymusowej restrukturyzacji trafią do nowego właściciela. Z perspektywy klienta banku nie zmienia się nic.
Mateusz Jabłoński
Prezes Zarządu, adwokat, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny