W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o doradztwie restrukturyzacyjnym dla firm. To stosunkowo nowa usługa, która jeszcze niedawno była całkowicie nieobecną na rynku polskim, zaś istotny wzrost jej popularności nastąpił w ostatnich trzech latach. Czym jest doradztwo restrukturyzacyjne? Jakie podmioty się nim zajmują a jakie podmioty mają niezbędne ku temu kompetencje?
Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław
Doradztwo restrukturyzacyjne
Doradztwo restrukturyzacyjne należy zdefiniować jako usługę doradztwa w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego. Jest to usługa skierowana w stosunku do przedsiębiorców i obejmuje swoim zakresem udzielenie porad związanych najogólniej rzecz biorąc, z możliwością otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego, jego skutkami i wpływem tych postępowań na dalszy tok prowadzonej działalności gospodarczej. Po poradę może się jednak zgłosić nie tylko dłużnik, ale również wierzyciel, którego wierzytelności objęte są układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym lub ewentualnie przysługują mu wierzytelności w stosunku do upadłego.
Wskutek udzielenia porady z zakresu doradztwa restrukturyzacyjnego, doradca restrukturyzacyjny może stać się nadzorcą układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu, może zaś również zostać pełnomocnikiem dłużnika do sporządzenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w innym trybie (przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego).
W stosunku do wierzyciela, doradca restrukturyzacyjny może doradzić mu jakie kroki podjąć i jakie stanowisko najlepiej przyjąć w toczącym się postępowaniu restrukturyzacyjnym, może również stać się jego pełnomocnikiem do reprezentowania wierzyciela w postępowaniu oraz do oddania w jego imieniu głosu w głosowaniu nad układem. Może to okazać się bardzo pomocną usługą z uwagi na fakt, że głosowanie ma miejsce w Krajowym Rejestrze Zadłużonych tj. systemie teleinformatycznym. Większość wierzycieli może mieć problemy techniczne z oddaniem głosu, dlatego wyznaczenie pełnomocnika jest praktyką częstą i pożądaną, jeśli wierzycielowi zależy na uniknięciu błędu i zminimalizowaniu ryzyka oddania głosu nieważnego.
Licencjonowane doradztwo restrukturyzacyjne
Jak wspomniano powyżej, doradztwo restrukturyzacyjne powinno być świadczone - jak sama nazwa wskazuje - przez doradcę restrukturyzacyjnego, czyli osobę posiadającą niezbędną licencję lub pracownika kancelarii restrukturyzacyjnej, a zatem takiej, którą prowadzi osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego lub tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Choć ustawa o licencji doradcy restrukturyzacyjnego nie wymaga wykształcenia prawniczego do uzyskania tej licencji, z doświadczenia wiemy, że w sprawowaniu najlepiej radzą sobie prawnicy, najlepiej posiadający również tytuł adwokata lub radcy prawnego. Tylko osoba posiadająca odpowiednią licencję, a najlepiej również jak największe doświadczenie w tej materii będzie potrafiła kompleksowo ocenić sytuację przedsiębiorcy i dopasować do niej najlepsze rozwiązanie zmaterializowane w postaci porady prawnej lub też przeprowadzonego postępowania.
Jest bardzo ważnym, i w tym miejscu należy bardzo uczulić potencjalnych korzystających z usługi doradztwa restrukturyzacyjnego, by zweryfikować podmiot świadczący usługi doradztwa restrukturyzacyjnego, jego kompetencje i doświadczenie. Doświadczenie rozumiane jako liczba przeprowadzonych postępowań wraz z ich sygnaturami można sprawdzić na stronie KRZ pod linkiem: Portal publiczny KRZ - Wyszukiwanie doradców restrukturyzacyjnych (ms.gov.pl)
Na czym polega restrukturyzacja w firmie?
Restrukturyzacja w firmie polega na zawarciu układu z wierzycielami celem ich spłaty i uniknięcia upadłości. Jest ona realizowana pod parasolem ochronnym, jaki przedsiębiorcy w restrukturyzacji zapewnia ustawa Prawo restrukturyzacyjne.
Magdalena Jabłońska
Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny