Restrukturyzacja spółki - co to znaczy?
Restrukturyzacja firmy - spółki osobowej (np. restrukturyzacja spółki jawnej) lub kapitałowej, to proces dokonywania zmian w jej strukturze, organizacji lub finansach w celu poprawy efektywności, zwiększenia konkurencyjności lub dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych. Można wyróżnić restrukturyzację ustawową – tzn. określoną przepisami ustawy Prawo restrukturyzacyjne oraz pozaustawową, polegającą na dowolnym wprowadzaniu zmian w przedsiębiorstwie. Obecnie, licznym zainteresowaniem cieszy się restrukturyzacja ustawowa, która wyróżnia cztery rodzaje postępowań: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i sanację.
Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław
Plan restrukturyzacyjny – karta przetargowa w negocjacjach z wierzycielami
Plan restrukturyzacyjny to obowiązkowy dokument w postępowaniu restrukturyzacyjnym, który jest udostępniany wierzycielom. Realizacja planu będzie rozliczana przez sąd na późniejszych etapach restrukturyzacji.
Dobrze napisany plan restrukturyzacyjny powinien opisywać przedsiębiorstwo a także informować o popycie na rynku, na którym działa restrukturyzowana firma. Warto w tym miejscu wskazać mocne strony przedsiębiorstwa oraz te cechy, które wyróżniają firmę wśród konkurencji.
Przede wszystkim, w planie restrukturyzacyjny powinny zostać opisane przyczyny trudnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa oraz zostać przedstawione środki restrukturyzacyjne, które przedsiębiorca zamierza wdrożyć do swojej firmy celem poprawy kondycji finansowej.
Na końcowym etapie planu restrukturyzacyjnego należy przedstawić zyski i straty na kolejne pięć lat oparte na co najmniej dwóch prognozach (np. w wariancie bazowym i optymistycznym). Ważne jest, aby dochód ujęty w obu scenariuszach, pozwalał przedsiębiorcy na pokrycie miesięcznych rat układowych.
Środki restrukturyzacyjne dla firmy
Katalog środków restrukturyzacyjnych jest otwarty, a ich dobór powinien zostać poprzedzony dokładną analizą przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej firmy.
Do środków restrukturyzacyjnych można zaliczyć:
· Optymalizację struktury organizacyjnej, dostosowanie do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa – może prowadzić do redukcji liczby poziomów zarządzania;
· Redukcję kosztów – to strategiczne podejście mające na celu zwiększenie rentowności i konkurencyjności firmy poprzez ograniczenie wydatków – może prowadzić do redukcji zatrudnienia lub optymalizacji procesów biznesowych w celu zwiększenia efektywności;
· Dywersyfikację produktów lub świadczonych usług – rozważenie wprowadzenia nowych produktów lub usług czy też adaptacja oferty do zmieniających się potrzeb rynkowych;
· Negocjacje z dostawcami i klientami - renegocjacja warunków umów z dostawcami i klientami oraz poszukiwanie nowych partnerów biznesowych;
· Inwestycje w nowe technologie w celu poprawy efektywności operacyjnej.
Połączenia i podziały spółek jako narzędzia restrukturyzacji
Połączenia i podziały spółek to często stosowane narzędzia w restrukturyzacji pozaustawowej, które umożliwiają firmom dostosowanie swojej struktury organizacyjnej do zmieniających się warunków rynkowych i strategicznych.
Połączenia (fuzje) mogą przybrać różne formy:
· Jedna firma absorbuje drugą - wszystkie aktywa i zobowiązania spółki wchłanianej przechodzą na firmę absorbującą;
· Dwie firmy łączą się, tworząc nową spółkę;
· Jedna firma nabywa większość akcji drugiej firmy, przez co uzyskuje kontrolę nad firmą nabywaną.
Podziały spółek – to sytuacja, kiedy firma-matka przekazuje część swoich aktywów i zobowiązań jednej ze swoich spółek-córek. Nowo utworzona spółka staje się niezależną jednostką.
Q&A
Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy?
Decyzja o restrukturyzacji firmy powinna zostać poprzedzona wstępną identyfikacją problemów przedsiębiorstwa oraz określeniem ich skali. W przypadku restrukturyzacji ustawowej, główne działania restrukturyzacyjne podejmuje dłużnik we współpracy z doradcą restrukturyzacyjnym. Podczas restrukturyzacji należy ustalić wierzycieli przedsiębiorcy, przygotować plan restrukturyzacyjny, który będzie przedstawiał środki restrukturyzacyjne oraz zaproponować wierzycielom propozycje spłaty powstałego zadłużenia.
Jak napisać plan restrukturyzacji firmy?
Napisanie planu restrukturyzacyjnego powinno zostać poprzedzone analizą sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Identyfikacja obszarów, w których występują problemy, jest kluczowa dla dobrania odpowiednich środków restrukturyzacyjnych.