background image

Upadłość Firm

Sanacja przedsiębiorstwa - co to?

Michał Woźniak

29.05.2023

5 min czytania

Sanacja przedsiębiorstwa - co to?

Na czym polega sanacja?

Sanacja to jedno z postepowań restrukturyzacyjnych uregulowanych przez prawo restrukturyzacyjne. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sanatio oznaczającego uzdrowienie. Jest to postępowanie o największym wpływie na restrukturyzowane przedsiębiorstwo, ale też oferujące najszerszą ochronę majątkową firmy. Objęci tym postępowaniem są wszyscy wierzyciele dłużnika, niezależnie czy wierzytelność jest sporna czy też zabezpieczona na majątku dłużnika. Jest tym samym skierowane do firm o skomplikowanej sytuacji i największych problemach w wypłacalnością.

Postępowanie sanacyjne

W odróżnieniu od innych postępowań, sanacja przedsiębiorstwa (postępowanie sanacyjne) charakteryzuje się znaczną ingerencją w zdolności dłużnika do zarządzania własnym przedsiębiorstwem. Otwarcie postępowania skutkuje wygaśnięciem pełnomocnictw i prokur. Dalej, zarząd masą sanacyjną zostaje powierzony zarządcy, któremu dłużnik ma obowiązek wydać majątek oraz wszelką dokumentację dotyczącą przedsiębiorstwa. Od powyższej zasady są jednak wyjątki, gdyż za zgodą rady wierzycieli i sądu zarząd (w zakresie nieprzekraczającym zakresu zwykłego zarządu) może zostać powierzony samemu dłużnikowi, a tym samym jego sytuacja będzie tożsama co w innych postępowaniach restrukturyzacyjnych.

Mimo ograniczeń w zarządzie to właśnie sanacja przedsiębiorstwa najpełniej i długoterminowo zabezpiecza majątek dłużnika. Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego zawieszeniu ulegają egzekucje wszczęte i prowadzone do majątku dłużnika. Jednocześnie nie można wszcząć nowych egzekucji. Nadto, Sędzia – komisarz, na wniosek dłużnika lub zarządcy może uchylić zajęcia egzekucyjne dokonane przed otwarciem sanacji. Pozwala to uwolnić od obciążeń środki finansowe dłużnika, jak również uwolnić środki już zajęte, a jeszcze niewydane wierzycielom.

Ochrona przed egzekucją nie oznacza jednak ochrony przed pozwaniem restrukturyzowanej firmy. Przeciwko dłużnikowi wierzyciel nadal może wszczynać postępowania sądowe, administracyjne, sądowoadministracyjne i przed sądami polubownymi w celu dochodzenia wierzytelności podlegających umieszczeniu w spisie wierzytelności. Ważne jednak, iż koszty takiego postępowania (w tym opłaty i koszty zastępstwa prawnego) będą obciążały wierzyciela jeżeli nie było przeszkód do tego, aby umieścić daną wierzytelność w całości w spisie wierzytelności.

Sanacja firmy, a pracownicy

Sanacja przedsiębiorstwa (postępowanie sanacyjne) może wpływać na zawarte stosunki pracy i wywoływać w zakresie praw i obowiązków pracowników oraz pracodawcy takie same skutki, jak ogłoszenie upadłości - uprawnienia syndyka wykonuje zarządca. Plan restrukturyzacyjny w ramach środków restrukturyzacji może przewidywać redukcję zatrudnienia – i to zarówno w celu ratowania przedsiębiorstwa jak również ochrony i zachowania pozostałych miejsc pracy. Wyłączeniu ulega dodatkowa ochrona pracowników przewidziana kodeksem pracy – w tym nie ma obowiązku konsultowania zwolnień z zakładową organizacją związkową (art. 38. k.p.), wyłączeniu ulega ochrona przedemerytalna (art. 39 k.p.) i ochrona przez wypowiedzeniem w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz inne przewidziane przepisami szczególnymi.  Nadto, osłabieniu ulega ochrona stosunku pracy z pracownicą w ciąży albo na urlopie macierzyńskim. Należy jednak pamiętać, iż jest to tylko jeden z wielu środków restrukturyzacji, a ze względu na swoją doniosłość winien być stosowany z rozwagą, gdyż nie każda redukcja kosztów będzie służyć przedsiębiorstwu.

Q&A

Co to jest sanacja firmy?

Jest to postępowanie restrukturyzacyjne najgłębiej ingerujące w zarząd własnym przedsiębiorstwem oraz oferujące najszerszą ochronę majątkową przedsiębiorstwa.

Na czym polega postępowanie sanacyjne?

Postępowanie sanacyjne to stabilizacja sytuacji przedsiębiorstwa poprzez przygotowanie i wdrożenie planu restrukturyzacyjnego (środków restrukturyzacyjnych) oraz zawarcie układ z wierzycielami (spłata zobowiązań).

Co to znaczy sanacja?

Sanacja to uzdrowienie oraz inne działanie zmierzające do poprawienia pewnego stanu rzeczy – zarówno w skali mikro jak i makro - również w ujęciu społecznym jak i gospodarczym.

Co wchodzi w skład masy sanacyjnej?

Masa sanacyjna to całość aktywów dłużnika (bez pasywów).

Michał Woźniak

Aplikant adwokacki, Menedżer Zespołu ds. Restrukturyzacji i Upadłości

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Upadłość Firm

15 min czytania

Wyłączenie z masy upadłości - czym jest i jak złożyć wniosek?

W postępowaniu upadłościowym co do zasady wszystkie składniki majątku należące do dłużnika podlegają sprzedaży celem zaspokojenia wierzycieli. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, dlatego w prawie restrukturyzacyjnym funkcjonuje termin wyłączenie z masy upadłości. Na jakiej podstawie zostaje przeprowadzone i których składników majątku dotyczy?

Czytaj więcej

Upadłość Firm

6 min czytania
Czytaj więcej

Upadłość Firm

5 min czytania
Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48