Płynność finansowa stanowi aspekt niezwykle istotny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Odgrywa kluczową rolę w zakresie regulowania bieżących zobowiązań, w tym względem kontrahentów. Samo pojęcie płynności finansowej jest szerokie i odnosi się do zdolności przedsiębiorstwa do terminowego regulowania ciążących na nim, bieżących zobowiązań wymagalnych.
Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław
Dlaczego posiadanie przez przedsiębiorstwo płynności finansowej jest ważne?
Posiadanie płynności finansowej przez przedsiębiorstwo i jej poziom pozwala na ocenę kondycji finansowej przedsiębiorstwa. W związku z powyższym posiadanie płynności finansowej powinno stanowić jeden z podstawowych celów każdego przedsiębiorstwa, bowiem wpływa na jego funkcjonowanie. To właśnie płynność finansowa warunkuje wypłacanie wynagrodzeń za pracę, realizację zobowiązań finansowych względem kontrahentów itp.
Jakie czynniki wpływają na płynność finansową?
- Podstawowe czynniki, które kształtują płynność finansową to:
- Aktywa bieżące (ich płynność oraz struktura i źródła)
- Czas trwania cyklu operacyjnego
- Bieżące zadłużenie
- Bieżące zobowiązania
- Stan posiadanych zobowiązań
- Efektywne zarządzanie finansami
- Poziom innowacji
- Efektywne zarządzanie organizacją
- Prowadzenie realistycznych prognoz finansowych
Jakie mogą być skutki braku płynności finansowej?
Brak płynności finansowej może przynieść efekty w postaci m.in. spadku zaufania ze strony kontrahentów, pracowników; pogorszenie wyników finansowych, ryzyko utraty stałych kontrahentów bądź braku możliwości pozyskania nowych, utrata zasobów pracowniczych; zahamowanie, a nawet zatrzymanie rozwoju przedsiębiorstwa, spadek konkurencyjności na rynku.
Q&A
Co wpływa na płynność finansową?
Czynniki wpływające na płynność finansową to m.in. aktywa bieżące, bieżące zadłużenie, stan posiadanych zobowiązań, czas trwania cyklu operacyjnego itd.
Co poprawia płynność finansową?
Na płynność finansową korzystnie wpływać może efektywne zarządzanie finansami, jak również organizacją, optymalne zarządzanie kapitałem ludzkim, zarządzanie bieżącymi zobowiązaniami itp.
Jak zapewnić płynność finansową?
Aby utrzymywać płynność finansową przedsiębiorstwa należy analizować i prognozować zarówno wpływy, jak i ciążące na przedsiębiorstwie zobowiązania, zarządzać należnościami. Warto również zwracać uwagę na warunki umów zawieranych z kontrahentami, podejmować negocjacje z dostawcami. Istotnie wypływającymi działaniami jest także dywersyfikację źródeł finansowania oraz stałą kontrolę nad kosztami przedsiębiorstwa.
Co to znaczy płynność finansowa?
Płynność finansowa to pojęcie które wskazuje na zdolność firmy do spłacania bieżących zobowiązań oraz dokonywania zakupów w zakresie towarów i usług.
Magdalena Jabłońska
Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny