background image

Restrukturyzacja

Analiza SWOT w procesie restrukturyzacji 

Magdalena Jabłońska

30.04.2024

4 min czytania

Analiza SWOT w procesie restrukturyzacji 

Analiza SWOT - niektórym nie mówi zupełnie nic, byłym studentom zarządzania czy ekonomii lub kierunków pokrewnych kojarzy się z projektami prezentacji, które wykonywali na zaliczenie projektu na uczelni według określonego schematu i bez rzeczywistego zaangażowania w przedmiot analizy. Dla doradcy restrukturyzacyjnego i zespołu w jego kancelarii termin ten oznacza jednak bardzo konkretne działania, które warto, a nierzadko - należy - przeprowadzić po to, by proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa przebiegł skutecznie, a wierzyciele, którzy głosują nad propozycjami układowymi w ramach postępowania, mieli odpowiedni poziom wiedzy do podejmowania decyzji. 

Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław

Analiza SWOT - restrukturyzacja 

Czym właściwie jest ten obco brzmiący termin? Analiza SWOT to jedna z metod analizy przedsiębiorstwa, której zakres jest stosunkowo szeroki. Jako jedna z niewielu metod w nauce ekonomii pozwala bowiem na określenie kondycji firmy w ujęciu statycznym i dynamicznym tak w zakresie analizy wnętrza firmy jak i jego otoczenia. SWOT to skrót od angielskich słów - Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threads czyli mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia. Przy czym dwie pierwsze - S i W odnoszą się do wnętrza firmy (czynniki wewnętrzne) zaś OT do jej otoczenia (czynniki zewnętrzne).

Analiza SWOT jest metodą macierzową, której przeprowadzenie wymaga narysowania bardzo prostej, cztero polowej macierzy i umieszczenia czynników w odpowiednich polach z oznaczeniem siły działania bądź wpływu danego czynnika. W najprostszym ujęciu należy powiedzieć, że pozwala ona do oceny kondycji i konkurencyjności danej firmy. 

Analiza SWOT w procesie restrukturyzacji okazuje się narzędziem bardzo przydatnym w procesie tworzenia planu restrukturyzacyjnego. Jest to dokument pokazujący obecny status firmy dłużnika oraz plany na przyszłość, które najogólniej mówiąc, pozwolą na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. SWOT warto przyjąć do analizy sytuacji bieżącej, ale w ramach przeprowadzania analizy z zastosowaniem tego narzędzia okazuje się, że bardzo czesto doradcy restrukturyzacyjnemu pojawić się mogą pomysły stanowiące bardzo dobre środki restrukturyzacyjne niezbędne do zbudowania nowej strategii przedsiębiorstwa. Choć narzędzie to należy do najprostszych metod analizy przedsiębiorstwa, to warto korzystać z niego w codziennej pracy nadzorcy czy zarządcy. 

Jakie mogą być słabe strony SWOT?

Przykłady słabych stron w analizie SWOT to zbyt rozbudowana strona kosztowa przedsiębiorstwa, brak kompetencji wśród kadry zarządzającej przedsiębiorstwem czy też braki technologiczne firmy. 

Jakie mogą być szansę w SWOT?

Szanse, które można wziąć pod uwagę w ramach analizy SWOT to pojawienie się nowej grupy odbiorców, planowane ulgi podatkowe czy planowany spadek cen półproduktów.

Magdalena Jabłońska

Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Restrukturyzacja

11 min czytania

Zablokowane konto przez komornika - jak je odblokować i wypłacić pieniądze?

Egzekucja komornicza to ostatni etap procedury windykacyjnej, której celem jest ściągnięcie należnych sum pieniężnych celem zaspokojenia wierzycieli. Komornik ma prawo zająć różne składniki majątku, w tym ruchomości i nieruchomości, ale te zwykle trudniej upłynnić. Zdecydowanie mniej czasochłonne jest zablokowanie konta bankowego i prowadzenie egzekucji z pozostałych na nim środków. Co natomiast może zrobić przedsiębiorca, którego rachunek został zablokowany? Kiedy komornik odblokuje konto? Jakie ma szanse na to, by ponownie uzyskać dostęp do pieniędzy?

Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48