Spis treści
Egzekucja komornicza to ostatni etap procedury windykacyjnej, której celem jest ściągnięcie należnych sum pieniężnych celem zaspokojenia wierzycieli. Komornik ma prawo zająć różne składniki majątku, w tym ruchomości i nieruchomości, ale te zwykle trudniej upłynnić. Zdecydowanie mniej czasochłonne jest zablokowanie konta bankowego i prowadzenie egzekucji z pozostałych na nim środków. Co natomiast może zrobić przedsiębiorca, którego rachunek został zablokowany? Kiedy komornik odblokuje konto? Jakie ma szanse na to, by ponownie uzyskać dostęp do pieniędzy?
Zablokowane konto przez komornika - jak wypłacić pieniądze i odblokować środki?
Czy komornik może zablokować konto firmowe? Zablokowanie konta przez komornika następuje w drodze egzekucji, której podstawą jest wydany przez sąd tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy właściciel rachunku bankowego posiada zadłużenie, którego nie spłacał terminowo. Warto przypomnieć, że komornik ma prawo zająć również inne składniki, w tym będące w posiadaniu przedsiębiorstwa ruchomości i nieruchomości. Zgodnie z art. 799 Kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposoby egzekucji. Jeśli tego nie zrobi, komornik stosuje sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika. Blokada rachunku jest częstą praktyką, ponieważ znajdujące się na nim środki łatwo upłynnić. Co ważne, komornik nie ma prawa zająć środków pieniężnych, które pozostają do dyspozycji przedsiębiorcy. Pozostawia kwoty potrzebne na wypłatę wynagrodzenia pracowników, alimentów i rent alimentacyjnych. Jak odblokować konto bankowe zablokowane przez komornika, a tym samym uzyskać dostęp do środków pieniężnych? Najprostszym rozwiązaniem jest spłata zadłużenia. Właściciel rachunku może również złożyć wniosek o zaprzestanie egzekucji z konta bankowego. Tego typu wniosek jednak bardzo rzadko spotka się z uwzględnieniem. W praktyce więc, przedsiębiorcy, celem umożliwienia sobie dysponowania środkami obrotowymi swojej firmy, decydują się na wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Najszybszy skutek osiągają zaś dzięki wszczęciu postępowania o zatwierdzeniu układu.
Co zrobić, gdy komornik zablokuje Twoje konto bankowe?
Blokada konta przez komornika poprzedzona jest postępowaniem windykacyjnym, dlatego, jeśli nie toczyło się ono wobec konkretnej firmy, należy sprawdzić, na jakiej podstawie rachunek został zajęty. Być może jest to efekt pomyłki, która wymaga natychmiastowej reakcji. Niemniej jednak, jeśli właściciel rachunku posiadał zadłużenie i toczyło się wobec niego postępowanie na drodze sądowej, prędzej czy później może spodziewać się blokady. Wyjątkiem są administracyjne tytuły wykonawcze. ZUS i urzędy skarbowe wszczynają egzekucję na podstawie własnych decyzji administracyjnych. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto mieć świadomość, że komornik odblokuje dostęp do rachunku dopiero wtedy, gdy zadłużenie zostanie spłacone. Jego rolą nie jest negocjowanie ani tym bardziej dążenie do zawarcia przez strony ugody - zgodnie z przepisami jest on odpowiedzialny za egzekucję należności celem zaspokojenia wierzycieli. Dlatego jakiekolwiek działania mające na celu odzyskanie prawa do dysponowania pieniędzmi, przedsiębiorca podejmuje we własnym zakresie. Może on:
- spłacić zadłużenie - jest to najprostszy z prawnego punktu widzenia sposób na zakończenie egzekucji komorniczej. Po dokonaniu spłaty jej dalsze prowadzenie nie będzie zasadne, a bank, na wniosek komornika, odblokuje dostęp do konta,
- zawrzeć ugodę z wierzycielem - najczęściej dochodzi wtedy do rozłożenia płatności na raty, które muszą być regulowane terminowo. Przedstawienie komornikowi ugody podpisanej przez strony jest podstawą do odblokowania konta,
- przeprowadzić restrukturyzację - dzięki niej postępowania egzekucyjne skierowane w stosunku do majątku dłużnika zostają zawieszone z mocy prawa. Nie oznacza to jednak uchylenia zajęć już dokonanych, lecz możliwość otwarcia nowego rachunku bankowego, który dzięki ochronie wynikającej z przepisów prawa restrukturyzacyjnego, będzie wolny od zajęć. W praktyce restrukturyzacja firmy jest jedynym sposobem na uwolnienie otwarcie rachunku wolnego od zajęć pomimo trwającej już egzekucji skutkującej zajęciem rachunku firmowego. Co więcej, choć restrukturyzacja firmy nie oznacza uchylenia już istniejących zajęć rachunku, to fakt jej otwarcia może pomóc przedsiębiorcy przeforsować odstąpienie przez wierzyciela od już trwającej egzekucji z rachunku bankowego.
Jak odblokować konto bankowe zablokowane przez komornika? Praktyczne porady
Kwota zablokowana na koncie przez komornika może być na tyle wysoka, że praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie firmy. Dłużnik powinien więc jak najszybciej podjąć działania mające na celu odblokowanie środków zgromadzonych na rachunku lub otwarcie nowego rachunku, którego komornik nie zajmie.
Należy podkreślić, że najskuteczniejszym sposobem na umożliwienie firmie obsługi na rachunku bankowym wolnym od zajęć, jest wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego, w tym postępowania o zatwierdzenie układu. Jak jednak wspomniano, nie spowoduje ono zwolnienia rachunku już zajętego, lecz umożliwi otwarcie rachunku bankowego chronionego od dalszych zajęć. W praktyce to znaczna pomoc przedsiębiorcy. Może on bowiem kontynuować wystawianie faktur i przyjmowanie płatności niezbędnych do utrzymania płynności firmy.
Jeśli tylko to możliwe, dłużnik powinien spłacić zadłużenie w całości. Komornik nie będzie miał podstawy do tego, aby prowadzić dalsze czynności egzekucyjne. Niektóre firmy, wobec braku wolnych środków pieniężnych, zaciągają kolejne zobowiązania w postaci pożyczek lub kredytów. Trzeba jednak pamiętać, że dochodzi tutaj do powstania kolejnego zadłużenia. Istnieje duże ryzyko wygenerowania tak zwanej pętli kredytowej, która oznacza spłatę długu poprzez zaciąganie kolejnego. Alternatywnym rozwiązaniem jest zawarcie ugody z wierzycielem. Najczęściej ugoda polega na rozłożeniu płatności na raty. W takim przypadku to wierzyciel musi wystąpić do komornika z wnioskiem o wstrzymanie egzekucji. Dłużnik ma też prawo wnieść skargę na czynności komornika - zgodnie z art. 821 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego, sąd może wtedy zawiesić w całości lub w części postępowanie egzekucyjne. Zablokowanie konta bankowego przez komornika jest dla przedsiębiorców na tyle dotkliwe, że często rozważają oni “wymianę” konta na inne aktywa, na przykład nieruchomość. Niemniej jednak nie mają narzędzi prawnych, aby wpływać na decyzję komornika w kwestii zajmowania konkretnych dóbr. Jedyne, co w takim przypadku pozostaje w ich zasięgu, to spieniężenie posiadanych aktywów i zaspokojenie roszczeń wierzyciela z uzyskanych w ten sposób środków.
Ile czasu ma komornik na odblokowanie konta po spłacie zadłużenia?
Zablokowane środki na koncie przez komornika to poważne zagrożenie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wiedząc, że wstrzymanie egzekucji komorniczej następuje przede wszystkim po spłacie zadłużenia, przedsiębiorcy, w miarę dostępności środków, decydują się na takie rozwiązanie. Spłata nie powoduje jednak automatycznego zdjęcia blokady komorniczej. Ile czasu ma komornik na odblokowanie konta? O ile prowadzi on egzekucję, o tyle nie odpowiada za sam proces odblokowywania rachunku. Należy więc sformułować pytanie inaczej, a mianowicie, ile czasu ma bank na odblokowanie konta? Przepisy nie podają terminu, w jakim należy przywrócić właścicielowi zdolność do dysponowania pieniędzmi. Przyjmuje się jednak, że powinno się to zrobić niezwłocznie, a więc w jak najkrótszym czasie. W praktyce trwa to najczęściej od kilku do kilkunastu dni. Odblokowanie konta przez komornika po spłacie można w pewien sposób przyspieszyć poprzez jak najszybsze dostarczenie potwierdzenia uregulowania długu. Warto też współpracować z wierzycielem, który dostarcza wniosek w razie wypracowania ugody. Im szybciej zostaną dopełnione formalności, tym szybciej właściciel konta będzie mógł swobodnie korzystać z pieniędzy. Jeśli spłata nastąpi w toku czynności komorniczych (a więc nie z woli dłużnika i wskutek podejmowanych przez niego działań), dłużnik nie ma wpływu na to, po jakim czasie komornik odblokuje konto.
Czy można zamknąć konto zablokowane przez komornika? Prawo i praktyka
Dłużnicy często zadają sobie pytanie, czy można zamknąć konto zablokowane przez komornika? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie sprawi to, że zrezygnuje on z prowadzenia egzekucji. Samo zamknięcie rachunku nie jest bowiem w żadnym wypadku podstawą do przerwania czynności komorniczych. Wypowiedzenie umowy rachunku następuje zgodnie z zasadami w niej zawartymi. Art. 60 ustawy Prawo bankowe mówi też, że umowa może zostać rozwiązana, jeśli w ciągu 2 lat nie zostanie dokonany na rachunku żaden obrót, pomijając fakt dodania odsetek. Stan środków minimalnych nie może przy tym przewyższać kwoty podanej w umowie. Umowa zostaje wtedy rozwiązana samoistnie. Jeśli jednak to przedsiębiorca chce ją wypowiedzieć ma prawo to uczyć pod dwoma warunkami:
- saldo środków w blokadzie zajęciowej wynosi zero,
- nie występuje zadłużenie wobec banku (tak zwany debet).
Dłużnicy uzyskują w ten sposób odpowiedź na pytanie, czy mogę zamknąć konto zajęte przez komornika.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc wszczęcie postępowania o zatwierdzenie układu lub innego trybu postępowania restrukturyzacyjnego. Restrukturyzacja firmy nie tylko pozwoli na szybkie odzyskanie płynności dzięki otwarciu rachunku wolnego od zajęć, ale również na trwałe wyjście z zadłużenia firmy.
Jakie są prawa dłużnika przy blokadzie konta przez komornika?
Problemem wielu dłużników jest konto zablokowane przez komornika. Jak wypłacić pieniądze? Ile trwa odblokowanie konta przez komornika? Te i podobne pytania pojawiają się w głowach przedsiębiorców. W takiej sytuacji pomóc może wyspecjalizowana kancelaria restrukturyzacyjna. Pełnomocnik przedstawi propozycję działań, jakie można podjąć w danym przypadku. Dłużnik powinien również poznać swoje prawa, wśród których najważniejsze to:
- prawo do uzyskania szczegółowych informacji odnośnie do zadłużenia i prowadzonych czynności,
- prawo do korzystania z pomocy prawnika,
- prawo do prywatności (komornik nie może rozpowszechniać informacji o dłużniku, wobec którego prowadzona jest egzekucja),
- prawo do wniesienia skargi na działania komornika,
- prawo do ochrony dobrego imienia.
W rozmowie z pełnomocnikiem często pada pytanie, czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika? Takie prawo przysługuje w stosunku do kwot, które nie podlegają blokadzie. Problem jest jednak niezwykle złożony, dlatego bardzo istotne jest indywidualne podejście do sprawy i świadomość nie tylko własnych praw, ale również zakresu działań, jakie podejmują komornik, bank czy nawet wierzyciel. Wsparcie najlepiej otrzymać od prawnika, który specjalizuje się w restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Należy pamiętać, że jeżeli dłużnik zdecyduje się na restrukturyzację swojej firmy, niemalże od następnego dnia po obwieszczeniu o ustaleniu dnia układowego może otworzyć nowy rachunek wolny od zajęć. Jeśli komornik zajmie nowo otwarty rachunek, należy pilnie skontaktować się z nadzorca układu i komornikiem. Jeśli komornik pilnie nie dokona uchylenia zajęcia nowo otwartego rachunku, nie pozostaje nic innego jak skarga na czynności komornika.
Krajowy Rejestr Zadłużonych – jak założyć konto?
Krajowy Rejestr Zadłużeń umożliwia nie tylko śledzenie bieżących informacji na temat wypłacalność podmiotów gospodarczych, ale również uczestnictwo w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych online. Jak założyć konto w Krajowy Rejestrze Zadłużonych? Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć “zaloguj” na stronie głównej, a system automatycznie przenosi nas do panelu logowania. Ci, którzy nie mają jeszcze konta, muszą przejść do odpowiedniej zakładki, klikając “rejestracja”. Założyć konto można na dwa sposoby: używając kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub za pomocą Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej. W drugim przypadku skorzystamy z:
- bankowości elektronicznej,
- aplikacji mObywatel,
- profilu zaufanego,
- e-Dowodu.
Do założenia konta niezbędne jest określenie:
- nazwy użytkownika,
- adresu poczty,
- hasła.
Następnie należy złożyć podpis adekwatnie do wybranej formy identyfikacji tożsamości. Nieco inaczej wygląda procedura zakładania konta dla spółki. Na początku postępujemy zgodnie z powyższą instrukcją, zakładając konto osoby fizycznej. Gdy będzie ono dostępne, przechodzimy do zakładki “moduł tożsamości”, kolejno do zakładki “ikona ustawień” i “nawigacja”. W następnym kroku wybieramy “zarządzane konta podmiotów”, kolejno “opcje” i “zgłoś potrzebę”. Gdy rozwiną się kolejne zakładki, klikamy w “założenie konta podmiotu”. W dokumencie “zgłoszenie potrzeby założenia konta podmiotu” uzupełniamy dane spółki, jaka będzie widoczna w systemie Krajowy Rejestr Zadłużonych. Dostęp uzyskamy jednak dopiero po przesłaniu dokumentów potwierdzających prawo do reprezentowania spółki (aktualny odpis KRS). Jeśli konto zakłada pełnomocnik, konieczne będzie też załączenie stosownego pełnomocnictwa. W ostatnim kroku trzeba jeszcze ustalić numer identyfikatora konta dla spółki – w tym celu przechodzimy do modułu “moja tożsamość” umieszczonym w polu “aplikacje”.
Jak uzyskać dostęp do informacji w KRZ?
Prowadzony przez MS Rejestr Zadłużonych ma charakter publiczny, dlatego dostęp do informacji jest bezpłatny. Procedura sprawdzenia danych nieco różni się od tego, jak sprawdzić zadłużenie w Krajowym Rejestrze Długów. Są to bowiem dwa odmienne systemy, których wprowadzenie miało odmienne cele. Krajowy Rejestr Osób Zadłużonych wymaga założenia konta, chcąc uzyskać dostęp do własnych dokumentów. Co istotne, dane może sprawdzić zarówno dłużnik, jak i wierzyciel. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą zakładać konta, a jedynie sprawdzić potencjalnego partnera biznesowego lub kontrahenta, mogą skorzystać z panelu ogólnego dostępu w systemie Krajowy Rejestr Zadłużonych. Instrukcja podana powyżej pozwoli im upewnić się, że wobec podmiotu nie jest prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne i upadłościowe. Rejestr Zadłużonych ma wiele funkcji dla podmiotów, wobec których wszczęto procedury restrukturyzacyjne i upadłościowe. Niemniej jednak korzystanie z nich często wymaga umiejętnego posługiwania się językiem prawnym, dlatego warto skorzystać z usługi, jaką jest reprezentacja wierzycieli. Pełnomocnik, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, może uzyskać dostęp do informacji, a także brać czynny udział w postępowaniu.
Magdalena Jabłońska
Partner, adwokat , doradca restrukturyzacyjny