background image

Prawo upadłościowe

Jednolity mechanizm nadzorczy

Milena Wełna-Misiek

4.03.2024

5 min czytania

Jednolity mechanizm nadzorczy

Termin ten odnosi się do struktury kontrolującej system bankowy w ramach Unii Europejskiej. Powstał w reakcji na kryzys finansowy z 2008 roku. Składa się on z Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego oraz krajowych organów nadzoru w państwach członkowskich. Współpraca między tymi trzema podmiotami ma na celu zapewnienie skutecznego nadzoru nad instytucjami finansowymi w Unii Europejskiej oraz promowanie stabilności i bezpieczeństwa systemu finansowego.

Główne cele tego mechanizmu to:

  • zapewnienie skutecznego nadzoru nad instytucjami finansowymi działającymi w strefie euro,
  • wzmacnianie stabilności finansowej w tej strefie
  • poprawa współpracy i koordynacji między krajowymi organami nadzoru a Europejskim Bankiem Centralnym.

Jednolity mechanizm nadzorczy dąży do zapewnienia spójności i efektywności nadzoru nad instytucjami finansowymi w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia kolejnych kryzysów i zabezpieczenia stabilności systemu finansowego.

Sprawdź nasze usługi: Kancelaria Restrukturyzacyjna Wrocław

Jednolity Mechanizm Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji

W ramach unii bankowej Unii Europejskiej w celu zapewnienia skutecznego i spójnego podejścia do restrukturyzacji oraz likwidacji banków w kryzysowych sytuacjach utworzono Jednolity Mechanizm Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji. Skład jednolitego mechanizmu, obejmuje Jednolitą Radę do spraw Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji oraz wspólny fundusz na cele restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Najistotniejszymi celami utworzono mechanizmu są podniesienie zaufania do sektora bankowego, zapobieganie panice bankowej oraz wyeliminowanie fragmentacji rynku wewnętrznego usług finansowych.

Mechanizmy nadzorcze w prawie restrukturyzacyjnym

Mają na celu monitorowanie, zarządzanie i egzekwowanie przepisów dotyczących procesów restrukturyzacyjnych, które obejmują naprawę finansową przedsiębiorstw w trudnej sytuacji.

Celem tego rodzaju nadzoru jest zapewnienie, że proces restrukturyzacyjny jest realizowany zgodnie z obowiązującym prawem i w taki sposób, który jest korzystny dla wszystkich zaangażowanych stron.

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem postępowania restrukturyzacyjnego sprawuje nadzorca układu. Funkcję tę obejmuje wybrany przez dłużnika doradca restrukturyzacyjny.

Milena Wełna-Misiek

Radca prawny

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48