background image

Upadłość Firm

Jak uniknąć upadłości firmy?

Kinga Fechter

18.07.2024

6 min czytania

Jak uniknąć upadłości firmy?

Upadłość firmy najczęściej wiąże się z definitywnym zakończeniem jej działalności, które poprzedzone jest między innymi procesem sprzedaży majątku przedsiębiorcy w celu spłaty zadłużenia. Nierzadko proces ten jest skomplikowany i trwa przez wiele miesięcy, czasem nawet przez wiele lat. Upadłość firmy stanowi ostateczność, której można uniknąć wdrażając wcześniej odpowiednie środki mające na celu przywrócenie przedsiębiorstwu płynności finansowej.

Strategie zapobiegania upadłości przedsiębiorstwa

Odpowiadając na pytanie jak zabezpieczyć firmę przed „bankructwem” (jak potocznie nazywa się właśnie wcześniej wspomnianą upadłość) wskazać należy, że kluczowe znaczenie w tym zakresie ma wczesne wykrycie problemów, ustalenie ich przyczyn oraz odpowiednia reakcja.

Tytułem przykładu można wskazać sytuację, w której przedsiębiorca nie jest w stanie terminowo regulować bieżących zobowiązań (problem) z uwagi na nieotrzymywanie w terminie płatności od kontrahentów (przyczyna). Odpowiednią reakcją w takim przypadku może być przykładowo skorzystanie z usług firm windykacyjnych ewentualnie faktoringowych.

Zarządzanie ryzykiem finansowym w celu uniknięcia upadłości polega zatem w szczególności na wdrożeniu takich rozwiązań i strategii działania, które uniezależniają funkcjonowanie oraz finanse przedsiębiorstwa od bieżącej sytuacji oraz zmian na rynku. Kluczowe z tej perspektywy jest zatem wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych przed zagrożeniem upadłością.

Optymalizacja płynności finansowej w celu zapobiegania bankructwu może obejmować również redukcję kosztów działalności przedsiębiorstwa poprzez przykładowo redukcję zatrudnienia. Podejmując tego rodzaju działania należy każdorazowo porównać możliwe do uzyskania korzyści z kosztami, a także uwzględnić ryzyko wiążące się z wdrożeniem danego środka, w tym również ryzyko finansowe.

Tworzenie planu naprawczego dla firm z problemami finansowymi

Właściwym sposobem unikania insolwencji firmy jest również restrukturyzacja. Może ona przybrać formę restrukturyzacji pozasądowej, obejmującej przykładowo redukcję kosztów działalności przedsiębiorstwa, w tym redukcję zatrudnienia.

Pomocna w przypadku trudnej sytuacji ekonomicznej może okazać się również restrukturyzacja sądowa. W ramach tego rodzaju restrukturyzacji możliwe jest nie tylko wprowadzenie korzystnych w danym przypadku zmian organizacyjnych, ale również wypracowanie z wierzycielami formalnego i wiążącego porozumienia, w ramach którego dojdzie do rozłożenia na raty zadłużenia ewentualnie częściowego jego umorzenia.

Elementem restrukturyzacji jest zatem planowanie finansowe dla zapobiegania upadłości. Obejmuje ono ustalenie możliwości i prognoz finansowych przedsiębiorstwa na potrzeby opracowania propozycji spłaty zadłużenia, które następnie zostaną przedstawione wierzycielom. Dopiero bowiem przyjęcie przez wierzycieli układu (porozumienia) w ramach postępowania restrukturyzacyjnego doprowadzi do rzeczywistej i odczuwalnej dla przedsiębiorcy zmiany struktury zadłużenia i pozwoli na jego spłatę w sposób dostosowany do możliwości przedsiębiorstwa.

Restrukturyzacja sądowa może okazać się kluczowa dla wdrożenia rozwiązań dzięki którym możliwe będzie uniknięcie upadłości firmy i przywrócenie jej płynności finansowej. Przed ogłoszeniem upadłości firmy warto zatem w pierwszej kolejności rozważyć restrukturyzację.

Q&A

Jakie są główne wskaźniki, które mogą wskazywać na zagrożenie upadłością firmy?

Istnieje wiele wskaźników, które mogą okazać się przydatne przy badaniu stopnia zagrożenia upadłością firmy. Do najbardziej popularnych należy w szczególności wskaźnik Altmana, który pozwala określić płynność finansową firmy. Jest wykorzystywany na szeroką skalę w wielu instytucjach finansowych i obejmuje pięć zmiennych, których podstawienie do odpowiedniego wzoru matematycznego pozwala na ustalenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Czy istnieją konkretne strategie, które mogą pomóc uniknąć bankructwa?

Najważniejszą strategią, która może pomóc uniknąć bankructwa firmy jest stałe monitorowanie jej sytuacji finansowej, wczesne wykrywanie pojawiających się problemów oraz właściwa reakcja. Na sytuację i płynność finansową przedsiębiorstwa ma wpływ wiele czynników, w tym czynniki zewnętrzne (bieżąca sytuacja gospodarcza, regulacje prawne itd.) oraz czynniki wewnętrzne (zarządzanie, struktura organizacyjna itd.).

Z tego względu strategia reakcji na pojawiające się problemy finansowe jest ściśle powiązana ze zdarzeniami, które stanowią przyczynę problemów finansowych przedsiębiorstwa.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez firmy prowadzące do upadłości?

Do najczęstszych błędów popełnianych przez firmy, a mogących prowadzić do upadłości należy zaliczyć w szczególności: wadliwe zarządzanie, w tym zarządzanie finansowe (np. zaciąganie zobowiązań przekraczających możliwości finansowe przedsiębiorstwa), brak elastyczności w zakresie zmieniających się warunków rynkowych (w tym również regulacji prawnych), brak odpowiedniego zabezpieczenia płatności od kontrahentów, brak obsługi prawnej oraz brak strategii biznesowej, w tym brak określenia celów i strategii rozwoju.

Czy istnieją programy wsparcia dla firm z kłopotami finansowymi w celu uniknięcia upadłości?

Istnieją programy wsparcia dla firm z kłopotami finansowymi, które mogą pomóc w uniknięciu upadłości. W tym zakresie należy wskazać chociażby na program pomocowy Polityka Nowej Szansy, który skierowany jest do przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

 

Kinga Fechter

Adwokat

background image

Skontaktuj się z nami już dziś

Jesteśmy tutaj, aby pomóc w Twojej sytuacji kryzysowej

Baza wiedzy

Powiązane artykuły

Zobacz wszystko

Upadłość Firm

15 min czytania

Wyłączenie z masy upadłości - czym jest i jak złożyć wniosek?

W postępowaniu upadłościowym co do zasady wszystkie składniki majątku należące do dłużnika podlegają sprzedaży celem zaspokojenia wierzycieli. Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki, dlatego w prawie restrukturyzacyjnym funkcjonuje termin wyłączenie z masy upadłości. Na jakiej podstawie zostaje przeprowadzone i których składników majątku dotyczy?

Czytaj więcej

Upadłość Firm

5 min czytania
Czytaj więcej
background image

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie

+48