Restrukturyzacja biznesu to szereg działań nakierowanych na zmiany wewnętrzne w przedsiębiorstwie. Może dotyczyć właściwie każdej sfery działalności przedsiębiorstwa, np. zatrudnienia, kanałów dystrybucji, działań marketingowych, struktury kosztów i wielu innych kategorii występujących w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem.
W ujęciu prawnym restrukturyzacja biznesu będzie jednak oznaczała takie działania, które związane będą z restrukturyzacją zadłużenia i wprowadzeniem zmian w przedsiębiorstwie, których celem będzie osiąganie wyników, dzięki którym przedsiębiorstwo będzie zdolne do spłacenia długów i generowania nadwyżki finansowej. Najogólniej rzecz ujmując, będzie to więc skorzystanie z jednego z trybów postępowań restrukturyzacyjnych przewidzianych ustawą Prawo restrukturyzacyjne.
Konsulting – restrukturyzacja
Konsulting – termin zaczerpnięty z angielskiego słowa consulting czyli po prostu “doradzanie, doradztwo”. Konsulting jest więc niczym innym jak doradzaniem, a konsulting w zakresie restrukturyzacji – doradztwem restrukturyzacyjnym. Inaczej niż w przypadku pozostałych usług konsultingu, doradztwo restrukturyzacyjne jest dość specjalistycznym obszarem, a usług tego rodzaju często trudno doszukać się w portfolio typowych firm czy kancelarii konsultingowych. Doradztwem restrukturyzacyjnym zajmują się bowiem kancelaria restrukturyzacyjne, które w swoich szeregach posiadać muszą licencjonowanego doradcę restrukturyzacyjnego. Tylko taki podmiot będzie w stanie udzielić odpowiedniej porady potencjalnym uczestnikom postępowań upadłościowych czy restrukturyzacyjnych.
Jak wspominaliśmy w innym artykule na naszym Blogu, doradztwo restrukturyzacyjne powinno być świadczone – jak sama nazwa wskazuje – przez doradcę restrukturyzacyjnego, czyli osobę posiadającą niezbędną licencję lub pracownika kancelarii restrukturyzacyjnej, a zatem takiej, którą prowadzi osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego lub tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Choć ustawa o licencji doradcy restrukturyzacyjnego nie wymaga wykształcenia prawniczego do uzyskania tej licencji, z doświadczenia wiemy, że w sprawowaniu najlepiej radzą sobie prawnicy, najlepiej posiadający również tytuł adwokata lub radcy prawnego. Tylko osoba posiadająca odpowiednią licencję, a najlepiej również jak największe doświadczenie w tej materii będzie potrafiła kompleksowo ocenić sytuację przedsiębiorcy i dopasować do niej najlepsze rozwiązanie zmaterializowane w postaci porady prawnej lub też przeprowadzonego postępowania.
Restrukturyzacja – co znaczy dla biznesu?
O skutkach restrukturyzacji dla biznesu można by było napisać książkę. W uproszczeniu należy jednak stwierdzić, że restrukturyzacja prowadzi do wstrzymania egzekucji z majątku dłużnika po to, aby w czasie postępowania restrukturyzacyjnego pod udzielonym ustawowo parasolem ochronnym, przedsiębiorca był w stanie wprowadzić szereg działań nakierowanych na poprawę płynności biznesu oraz wynegocjować z wierzycielami nowe warunki spłaty zadłużenia.
Zwykle restrukturyzacja daje przedsiębiorcy od kilku do kilkudziesięciu miesięcy na odzyskanie płynności i wprowadzenie zmian, które doprowadzą firmę do poprawy kondycji finansowej i dzięki temu, pomogą jej przystąpić do stopniowego spłacania swojego zadłużenia.
Można by powiedzieć, że skutkiem restrukturyzacji jest “wilk syty i owca cała”. Dłużnik, który z restrukturyzacji skorzystał może bowiem wyjść na prostą i uniknąć upadłości, zaś jego wierzyciele, mogą odzyskać całość lub część swoich wierzytelności, co zwykle stanowi znacznie szybsze i wyższe zaspokojenie niż to, co uzyskaliby w wyniku postępowania upadłościowego dłużnika.
Na czym polega restrukturyzacja biznesu?
Restrukturyzacja biznesu polega na zawarciu układu z wierzycielami celem ich spłaty i uniknięcia upadłości. Jest ona realizowana pod parasolem ochronnym, jaki przedsiębiorcy w restrukturyzacji zapewnia ustawa Prawo restrukturyzacyjne