Postępowanie układowe (ang. arrangement procedure) jest jednym z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Szerzej o rodzajach postępowań restrukturyzacyjnych pisaliśmy tutaj na naszym blogu. Celem dokonania wyboru rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym.
Sprawdź również: kancelaria restrukturyzacyjna
Postępowanie układowe – ustawa
Postępowanie układowe zostało uregulowane w art. 265 i następnych ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne. Postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu
i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Różni się od innych rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych tym, że może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Szczegółowe regulacje dotyczące przebiegu postępowania układowego znajdują się we wskazanej ustawie.
Postępowanie układowe a pozew
Otwarcie postępowania układowego nie wyłącza możliwości wszczęcia przez wierzyciela postępowań sądowych, administracyjnych, sądowoadministracyjnych i przed sądami polubownymi w celu dochodzenia wierzytelności podlegających umieszczeniu w spisie wierzytelności.
Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli nie było przeszkód do tego, aby umieścić daną wierzytelność
w całości w spisie wierzytelności, koszty takiego postępowania – a zatem między innymi opłata od pozwu oraz koszty ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika – będą obciążać wszczynającego postępowanie.
Postępowanie układowe a postępowanie egzekucyjne
Z dniem otwarcia postępowania układowego wszystkie postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych z mocy prawa układem, wszczęte przed dniem otwarcia postępowania układowego, ulegają zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Postanowienie o otwarciu postępowania układowego wydaje Sąd po rozpoznaniu wniosku dłużnika. Wniosek o otwarcie postępowania układowego rozpoznaje się w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku, chyba że istnieje konieczność wyznaczenia rozprawy. W takim przypadku wniosek rozpoznaje się w terminie sześciu tygodni.
Przyspieszone postępowanie układowe
Przyspieszone postępowanie układowe, podobnie jak postępowanie układowe, jest rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Podobnie jak w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu, może być prowadzone jeżeli suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem.
Podobnie jak w przypadku postępowania układowego, otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wiąże się z zawieszeniem postępowań egzekucyjnych wobec dłużnika oraz możliwością uchylenia dokonanych zajęć jego rachunków bankowych.
Postępowanie układowe a przyspieszone postępowanie układowe – różnice
Przyspieszone postępowanie układowe jest uproszczonym postępowaniem układowym. Jak już wcześniej wspomniano, postępowanie układowe, w przeciwieństwie do przyspieszonego postępowania układowego, może być prowadzone jeśli suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem.
Co do zasady, przyspieszone postępowanie układowe trwa krócej niż postępowanie układowe. Sąd rozpoznaje wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego na posiedzeniu niejawnym
w terminie tygodnia od dnia jego złożenia, podczas gdy wniosek o otwarcie postępowania układowego jest rozpoznawany w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku, chyba że istnieje konieczność wyznaczenia rozprawy. W takim przypadku wniosek rozpoznaje się w terminie sześciu tygodni.
Postępowanie układowe a postępowanie o zatwierdzenie układu
W przeciwieństwie do postępowania o zatwierdzenie układu, postępowanie układowe może być prowadzone wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Ze względu na to, że postępowanie układowe ma formę postępowania sądowego, cechuje je większa formalizacja niż
w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu.
Q&A
Co to jest postępowanie układowe?
Postępowanie układowe jest rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie z wierzycielami układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Może być prowadzone jeśli suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem.
Ile trwa postępowanie układowe?
Wniosek o otwarcie postępowania układowego rozpoznaje się w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku, chyba że istnieje konieczność wyznaczenia rozprawy. W takim przypadku wniosek rozpoznaje się w terminie sześciu tygodni. W praktyce trwa to jednak znacznie dłużej.
Co to jest przyspieszone postępowanie układowe?
Przyspieszone postępowanie układowe jest uproszczonym postępowaniem układowym. Może być prowadzone jeżeli suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem. Sąd rozpoznaje wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego na posiedzeniu niejawnym w terminie tygodnia od dnia jego złożenia.
Co to jest postępowanie o zatwierdzenie układu?
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego. Postępowanie
o zatwierdzenie układu umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu spisu jego wierzytelności. Może być prowadzone jeżeli suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania nad układem. Co do zasady takie postępowanie trwa około 4 miesiące.